Министърката на отбраната на Франция отмени преговорите с британския си колега заради конфликта, предизвикан от новото споразумение за сигурност, сключено между Обединеното кралство, САЩ и Австралия, предава „BBC“.
Франция е ядосана, тъй като Австралия подписа пакта АУКУС за изграждане на подводници с ядрен двигател, като се оттегли от мащабния договор с нея. По повод на това британският премиер Борис Джонсън заяви, че Франция няма причина да се чувства обезпокоена от сделката. Въпреки това срещата на върха между министърката на отбраната на Франция Флорънс Пърли и британския й колега Бен Уолъс в Лондон насрочена за тази седмица, беше отложена.
Лорд Рикетс, бивш посланик на Обединеното кралство във Франция, който трябваше да бъде съпредседател на двудневните преговори, потвърди, че срещата е „отложена за по-късна дата„.
„Много приятелски отношения“
Споразумението АУКУС, подписано миналата седмица, което беше възприето като опит да се противодейства на влиянието на Китай в оспорваното Южнокитайско море, доведе до прекратяването на друга сделка на стойност 37 млрд. Долара, подписана от Австралия през 2016 г. с Франция за изграждане на 12 конвенционални подводници.
Френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан определи този ход като „забиване на нож в гърба“, който представлява „неприемливо поведение между съюзници и партньори„. Вследствие на това френският президент Еманюел Макрон разпореди оттеглянето на френските посланици от Вашингтон и Канбера. Коментирайки това време на полет за Ню Йорк, където ще присъства на Общото събрание на ООН, Джонсън заяви, че Франция не бива да се „безпокои“ за новото споразумение, тъй като англо-френските отношения са „непоклатими„. Премиерът допълни, двете страни имат „много приятелски отношения„, които са „от огромно значение„:
„Любовта ни към Франция е неизкоренима. Пактът АУКУС по никакъв начин няма за цел да изолира държави. Това не е нещо, за което някой трябва да се тревожи, особено нашите френски приятели.„
Междувременно Австралия защити решението си да се оттегли от сделката си с Франция в полза на новия пакт АУКУС. Премиерът Скот Морисън отхвърли обвиненията, че Австралия е подвела други държави, като заяви, че Франция би трябвало да е наясно, че е възможно някой от участниците в споразумението да го прекрати по собствена преценка. По време на своя официална реч, проведена вчера, Морисън обясни:
„В крайна сметка решението беше основано на въпроса дали подводниците, които се строят, на висока цена за австралийския данъкоплатец, ще могат да вършат работата, от която се нуждаем, когато бъдат приведени в експлоатация, както и на нашата стратегическа преценка, базирана на най-добрите препоръки в областта на разузнаването и отбраната съвети, според които това нямаше да бъде възможно.“
Споразумението означава, че Австралия ще стане едва седмата нация в света, която управлява ядрени подводници. Наред с това, пактът ще даде възможност на съюзниците да споделят идеи и възможности в областта на киберсферата, изкуствения интелект и други подводни технологии.
Въпреки добрите перспективи, които разкрива, пактът стана обект на остри критики от страна на Китай, който обвини трите сили, че имат „манталитет, останал от Студената война„.
По-рано днес Северна Корея, която разполага със свои собствени разработени програми за ядрено оръжие и действащи ракети, предупреди, че пактът може да предизвика „надпревара в областта на ядрените оръжия“.