Наистина ли 28-годишният Джордан Бардела иска да стане новият министър-председател на Франция? Зависи, пише „Politico“.
„Няма да бъда нито безсилен, нито помощник на президента на републиката“, казва председателят на крайнодясното Национално обединение /RN/ пред „Le Parisien“ и допълва:
„За да управлявам, се нуждая от абсолютно мнозинство.“
Бардела води кампанията на RN в светкавичната законодателна кампания, предизвикана от шоковото решение на президента Еманюел Макрон да свика предсрочни избори. Във Франция президентът традиционно назначава за министър-председател лидера на основната партия или коалиция в парламента, ако собственият му лагер загуби парламентарните избори.
Такива случаи, които във Франция се наричат кохабитации, са се случвали три пъти при сегашната система на управление, но ситуацията може да се усложни на 7 юли, след втория тур на вота. Въпреки че се очаква Националното обединение да получи най-много места в Националното събрание, на този етап не се очаква то да получи 289-те места, необходими за абсолютно мнозинство.
При правителство на малцинството Националното обединение ще трябва да търси коалиции с други политически сили – задача, която може да се окаже сложна поради твърдото противопоставяне на крайната десница, изразено от почти всички други политически сили. Бардела подчерта:
„Кой може да повярва, че ще успеем да променим ежедневието на французите, съжителствайки с мнозинство? Никой не може да вярва. Казвам на френския народ: за да ни изпробват, ни трябва абсолютно мнозинство.“
От 2022 г. насам Макрон и неговите премиери управляват без абсолютно мнозинство, като намират ad hoc мнозинства за всеки отделен случай или използват конституционни механизми, за да заобикалят гласуванията в парламента. Макар че правителствата на Макрон оцеляха след десетките вотове на недоверие срещу тях, едно правителство на малцинството на Националното обединение ще бъде значително по-застрашено от загуба и ще бъде принудено да подаде оставка, което може да провали амбициите му за президентския пост през 2027 г.
Междувременно френската левица е решена да избегне въпроса кой от тях ще управлява като министър-председател, ако спечели законодателните избори, отчасти поради опасения, че лидерът на твърдолинейната „Непреклонна Франция“ Жан-Люк Меленшон може да си пробие път. Меленшон заяви, че „няма да се опитва да се налага“.
Във вторник лидерът на Социалистическата партия Оливие Фор призова да се проведе гласуване сред новоизбраните членове на лявата коалиция за определяне на министър-председател след 7 юли, ако левицата успее да спечели изборите.
Спецакция на Пето РУ и сектор „Кобра“: Заловено е голямо количество хашиш