Френският финансов министър Бруно Льо Мер заяви пред “BBC”, че напускането на единния пазар след Брекзит е влошило кризата във веригата на доставки за Великобритания, пише изданието. На среща на Г-7 във Вашингтон той каза:
„Ние сме изправени пред същата ситуация.“
„Но фактът, че сме член на много важен единен пазар, ни помага да се изправим пред тези затруднения.“
Търговците на дребно във Великобритания предупредиха тази седмица за потенциален недостиг в навечерието на Коледа поради закъснение в пристанищата на Обединеното кралство и липса на шофьори на камиони. Льо Мер подчерта:
„Мисля, че това ни помага, защото можем да имаме достъп до други пазари на работа, когато поискате още хора в ресторанти, в хотели, за шофьори на камиони, например имате достъп до други пазари на труда.“
Коментарите му дойдоха, след като няколко британски търговци на дребно заявиха, че рискуват да се изпадне в недостиг по време на коледния сезон за пазаруване поради проблеми с доставките.
В изявление на същото събитие по-рано тази седмица, канцлерът на Обединеното кралство Риши Сунак каза пред BBC, че купувачите могат да бъдат уверени, че министрите правят абсолютно всичко, което могат, за да разрешат проблемите във веригата на доставки. Сунак посочи глобални фактори за закъснения, наблюдавани в пристанища като Феликсстоу, но каза:
„Убеден съм, че ще има добро количество коледни подаръци, които всеки може да купи.“
Льо Мер също заяви, че Европа, а не Великобритания, ще бъде една от трите ключови икономически сили в света. Той допълни:
„Не искам да критикувам британския подход, защото това е суверенният избор, направен от британския народ. Но знаете, когато погледнете внимателно текущата световна ситуация, имате от дясната страна САЩ, от другата страна – възхода на Китай, тогава остава само едно място – и това няма да бъде за Обединеното кралство. Това ще бъде за Европа. Нека бъдем наясно с това.“
Според Льо Мер финансовите министри на страните от групата на Г-7 също са обсъдили нов план за трайно намаляване на зависимостта от Източна Азия и Китай, особено чрез споделяне на взаимните вериги за доставки и фабрики. Той заяви:
„Ние споделяме едни и същи ценности в рамките на Г-7, в европейските страни, споделяме един и същ подход по икономическите въпроси на търговията, така че изграждането на тези нови вериги на стойността, между партньори и сред приятели може да бъде едно от решенията.“
Льо Мер също подчерта мнението си, че страните трябва да работят заедно по големи проекти.
„Трябва да съберете усилия – имате нужда от огромни финансови инвестиции, които никоя страна не може да направи сама“, каза Льо Мер, давайки пример за това колко скъпо е да се инвестира в нови технологии като водород, изкуствен интелект или облак. И още:
„Когато говорите за това, че сте по-независими в производството на полупроводници, трябва да поставите 50 милиарда евро (42,4 милиарда паунда) на масата само за изграждане на нови заводи за производство на чипове, което означава, че между Китай и САЩ веднъж отново остава едно-единствено място и мисля, че ще бъде за Европа.“
Финансовите министри на страните от Г-7 се договориха да работят в тясно сътрудничество за справяне с кризата, като гарантират, че веригите за доставки са по-устойчиви.
Групата на седемте е организация на седемте най-големи световни, така наречени развити икономики. Това са Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Великобритания и САЩ. Министри и длъжностни лица от страните-членки провеждат срещи, сключват споразумения и публикуват съвместни изявления за световните събития.