Посланикът на Франция в Австралия Жан-Пиер Тебо заяви в сряда, че Австралия е действала с измама, когато внезапно анулира сделката за няколко милиарда долари с Париж за изграждане на флот от подводници, предава „Агенция Ройтерс“.
„Измамата е била умишлена“, каза Тебо пред медиите в Канбера в сряда. Той допълни:
„И тъй като залогът беше много повече от предоставянето на подводници, тъй като това беше общо споразумение за суверенитет, подпечатано с предаването на високо секретни данни, начинът, по който се обработваше, беше удар в гърба.“
През септември Австралия отмени сделката с френската военноморска група, като вместо това избра да построи най-малко 12 атомни подводници в сделка със Съединените щати и Великобритания. Новият съюз, наречен AUKUS, е предназначен да даде на Австралия достъп до подводници с ядрено задвижване за първи път. Решението предизвика голям двустранен разрив, като Франция отзова своите посланици от Австралия и САЩ в знак на протест. Тебо се завърна в Канбера миналия месец и изявлението му в сряда е първият път, когато той говори публично за двустранните отношения. Той заяви:
„Това не са неща, които се правят между партньори – още по-малко между приятели.“
И допълни, че френското правителство няма нищо против хората на Австралия.
Австралийският премиер Скот Морисън отказа да опровергае коментарите на Тебо, когато говори в сряда в Обединените арабски емирства на път от срещата на върха на ООН COP26 за климата. Пред репортери Морисън подчерта:
„Бяха направени твърдения и твърденията бяха опровергани. Това, което е необходимо сега, е да продължим напред.“
Френският президент Еманюел Макрон заяви в неделя, че Морисън го е излъгал за намеренията на Канбера. Морисън отрече твърдението. Той каза, че преди това е обяснил на Макрон, че конвенционалните подводници вече няма да отговарят на нуждите на Австралия.
Морисън и Макрон разговаряха миналата седмица, преди австралийският лидер публично да поиска ръкостискане с френския си колега на срещата на Г-20. Дестабилизирането на обикновено тесните дипломатически отношения между двете нации сега заплашва да прелее в търговски последици.
Европейският съюз два пъти отлага планирания кръг от преговори за свободна търговия с Австралия. В знак на солидарност с Франция, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен постави под въпрос дали блокът може да сключи търговско споразумение с Австралия.
Връзката беше допълнително тествана тази седмица, след като австралийските медии публикуваха изтекли съобщения между Морисън и Макрон, които се опитваха да противодействат на твърдението на Франция, че Австралия не ѝ е дала достатъчно предупреждение, че договорът ще бъде анулиран.
Тебо каза, че изтичането на съобщенията представлява „безпрецедентно ново ниско ниво“ и подчерта, че случилото се е изпратило тревожен сигнал до държавните глави, че един ден поверителна кореспонденция може да бъде „въоръжени срещу вас“.
Вицепремиерът на Австралия Барнаби Джойс каза, че Макрон греши, като обвинява Морисън в лъжа.
„Имахме голям политически лидер, който нарече премиера на Австралия лъжец и не можете да направите това дипломатично“, каза Джойс пред Australian Broadcasting Corporation и допълни:
„Това не е някаква нация с тенекия насред нищото… ако някой те нарече лъжец, какво ще направиш? Трябва да го защитаваш и да кажеш, че не си.“
Президентът на САЩ Джо Байдън каза миналата седмица, че работата с новия пакт е била тромава, добавяйки, че смята, че Франция е била информирана за анулирането на договора, преди новият пакт да бъде обявен.