Френско-германската борба за южноамериканско търговско споразумение заплашва с разрив в ЕС

Председателят на Европейската комисия, която е германка, отпътува за Уругвай в четвъртък

0
56
Европа, Европейски съюз, ЕС
Снимка: Pixabay

Първото важно действие на Урсула фон дер Лайен през втория ѝ мандат като главен изпълнителен директор на ЕС разпалва сериозен френско-германски разрив и заплашва да разклати основите, върху които е изграден Европейският съюз, пише „Politico“.

Председателят на Европейската комисия, която е германка, отпътува за Уругвай в четвъртък в опит да сключи знаково търговско споразумение на ЕС с Южна Америка, което Берлин отчаяно желае, а Франция ненавижда. Предполагайки, че финалната линия на споразумението – подготвяна десетилетия наред – най-накрая се вижда, тя написа в платформата X:

„Да работим, да я пресечем.“

За германците това е чудесна новина. Все по-безумно разтревожени от индустриалния упадък, споразумението с Меркосур е отлична възможност да се помогне за намирането на нови пазари за растеж на закъсалите германски производствени шампиони. Изключително влиятелното автомобилно лоби VDA заяви в четвъртък, че сключването на сделката е от „централно значение“.    

За французите пътуването на фон дер Лайен в Монтевидео е анатема. Ненавистта към споразумението на Меркосур с Аржентина, Бразилия, Уругвай, Парагвай и Боливия пронизва цялата политическа класа. Французите се опасяват, че споразумението ще подкопае техните фермери с прилив на евтино птиче и говеждо месо от Латинска Америка и ще предизвика народния гняв срещу истаблишмънта и ЕС. 

Разривът между Париж и Берлин е толкова чувствителен за целия ЕС, тъй като договарянето на търговски сделки е една от най-важните компетенции, поверени на Европейската комисия от името на всички 27 държави от ЕС. Многократните вета на Франция върху споразумението с Меркосур до такава степен вбесяват германските лидери, че те поставят под въпрос смисъла на това Брюксел да се занимава с търговия и дори предполагат, че може би е по-разумно Берлин да си върне контрола върху собствената си търговска политика.

Подобно радикално отнемане на правомощиятърговията е една от т.нар. основни компетенции, обединяващи блока под ръководството на Брюксел – би повдигнало сериозни въпроси относно смисъла на съществуването на ЕС.

Само седмица след началото на втория ѝ мандат, пътуването до Монтевидео е голям риск за фон дер Лайен, особено предвид нарастващата политическа криза във Франция, където правителството се срина в сряда вечерта.     

Президентът Еманюел Макрон от години води кампания за забавяне на сделката. От офиса му съобщиха, че в четвъртък той е разговарял с фон дер Лайен и ѝ е казал, че споразумението остава неприемливо в сегашния си вид. Ето какво заявиха от Елисейския дворец:

„Без да се отпускаме, ние ще продължим да защитаваме нашия селскостопански суверенитет.“

Каквото и да се случи в Уругвай, нараства рискът една от двете най-големи икономики в ЕС – основателките на блока, които в продължение на десетилетия работиха заедно за изграждането на общ пазар с 450 млн. души – да наруши реда си и да действа самостоятелно: Германия ще продължи със сделката, а Франция ще се опълчи срещу нея.

„Краткосрочната битка е спечелена от тяхна страна, но дългосрочната война за запазване на европейското единство може да бъде засегната“, коментира един от френските служители, на когото бе предоставена анонимност, за да обсъжда досието откровено в разгара на правителствена криза.

В Германия, напротив, настроението беше по-празнично.

„Наистина добър ден за Европа, а също и за Германия. Това федерално правителство се бореше с много енергия, за да осигури сключването на това споразумение за свободна търговия“, заяви Изабел Кадемартори от социалдемократите на канцлера Олаф Шолц, говорейки по време на парламентарен дебат.

Сплотяване на съпротивата

Битката беше трудна, тъй като Берлин и Париж се опитваха да наберат съюзници, докато преговорите между ЕС и Меркосур се ускоряваха през последните месеци.

Въпреки че фактическото вето на Франция върху големи търговски споразумения не е оцеляло след политическата криза у дома и загубата на влияние в Брюксел, тя се опита да събере блокиращото малцинство от държави членки на ЕС, което ще ѝ е необходимо, за да провали сделката в Съвета на ЕС – междуправителствения орган на блока. За това ще е необходима подкрепата на страните, представляващи 35 % от населението на ЕС. Докато Полша наскоро се присъедини към лагера на противниците на сделката, Италия все още не се е преобърнала. Така Макрон все още не разполага с необходимите му гласове.

Не е като Париж да не е опитал.

Мари-Пиер Ведрен, европейски депутат, съюзник на Макрон, бе категорична:

„Президентът на републиката разговаря с [министър-председателя на Италия Джорджия] Мелони, за да се увери, че френският глас не е единственият. Той е разговарял по този въпрос и с Фон дер Лайен. Министрите също си вършат работата. Посланикът [към ЕС] също върши своята работа. Всеки играе своята роля на всяко ниво, за да предаде това послание.“

Но при цялата загриженост за евтиното говеждо и птиче месо от Меркосур, което залива европейския пазар, френското предупреждение този път остана нечуто. Кристоф Грудлер, друг член на Европейския парламент от либералния лагер на Макрон, изтъкна:

„Урсула фон дер Лайен не би могла да избере по-лош момент от този. Голяма грешка е да се направи това сега. Тя наистина създава впечатление, че се възползва от кризата във Франция, за да се опита да напредне сама.“

Изгарящ гняв

При всички политически сътресения във Франция Берлин и поддръжниците на сделката твърдят, че задълбочаването на връзките със страните от Меркосур е преди всичко въпрос на геополитическа надеждност за блока – в момент, когато Доналд Тръмп е на път да предизвика тотална търговска война, след като официално поеме поста президент на САЩ.

„Председателят на Комисията има предвид интересите на целия ЕС. И това е наистина геополитически, геостратегически въпрос“, заяви правителствен служител от голяма държава от ЕС.  

„Ако винаги казваме, че Европа трябва да бъде силна в света и да бъде в крак с Китай и САЩ, то не можем да кажем, че няма да го направим със споразумение от такъв мащаб.“

Споразумението може да се разглежда и като време за отмъщение за Германия, след като Европейската комисия продължи разследването на китайските електромобили, което беше подкрепено от Париж – за ужас на Берлин. Германия се оказа от губещата страна на гласуването за налагане на вносни мита върху произведените в Китай електрически превозни средства, докато Франция успя да отпразнува победата.

Подпечатването на сделката през главата на Франция предизвиква опасения, че това ще подхрани още повече вече силните антиевропейски настроения в страната, което ще приближи крайнодясната лидерка Марин льо Пен към властта. Франсоа Шимис, икономист във френския изследователски център CEPII, заяви:

„Мога да си представя ядрената експлозия на френското мнение срещу Европа, ако Комисията някога публикува разделената от нея [сделка] с Меркосур в разгара на политическото стълпотворение на националната сцена.“

Шимис предупреди за „политическа нестабилност, която би била резултат от едно голямо споразумение в страна, която едновременно е много чувствителна към търговското отваряне и има истинска крайна десница на вратата на властта“.

Фон дер Лайен ще се върне от Уругвай и ще спре в Париж в събота, за да присъства на повторното откриване на катедралата Нотр Дам. Възможно е Макрон да я посрещне не толкова топло, колкото в Монтевидео.

Данъчна декларация за деца: Имате въпроси? Ето къде да ги зададете

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments