Министър-председателят на Франция Едуар Филип и кабинетът му подадоха оставка в петък, след като президентът на страната Еманюел Макрон премина към изпълнението на обезщетението си да преструктурира управлението на страната и да спечели доверието на разочарованите гласоподаватели преди очакваните през 2022 президентски избори, предава “Reuters”. Кабинетът на Макрон обяви, че името на
новия премиер ще бъде обявено в рамките на няколко часа. Източник, запознат с плановете на Макрон, сподели, че президентът няма да преназначи премиерът, което понякога се случва при френските правителствени рокади.
Съмнения относно съдбата на Филип се зародиха в средата на юни, когато Макрон, чийто мандат изтича след по-малко от две години, обяви, че иска да преструктурира кабинета си за предстоящото икономическо възстановяване на Франция и излизането й от кризата, причинена от новия коронавирус.
“Едуар Филип подаде днес оставката на кабинета си пред президента на Републиката, който я прие”, обявиха от френското президентство в изявление.
Филип и неговите министри ще продължат да заемат длъжностите си до издигането на новия кабинет, става още ясно от изявлението. Ходът на Макрон да преустрои центристкото правителство бе предприет, след като гласоподавателите наказаха бившия инвестиционен банкер и партията му по време на местните избори в страната от 28 юни.
Резултатът от изборите сочат за засилена подкрепа за Зелената партия и подчертават проблемите на Макрон с ляво-ориентираните гласоподаватели. Единственият лъч надежда за Макрон бе победата на Филип в северния пристанищен град Льо Хавър. С по-малко от 21 месеца до следващите президентски избори Макрон иска да се постави в по-благоприятна позиция, споделят близки съветници на президента.
Той поема риск, като заменя Филип, който е по-популярен сред гласоподавателите от самия президент, смятат политически анализатори. Министър-председателят демонтира крайна лоялност по време на протестите в страната, но въпреки това може да се яви като кандидат-президент през 2022. Задържането на Филип в кабинета обаче би било повод за други проблеми. То може да бъде възприето като слабост от страна на Макрон, както и за сигнал към гласоподавателите, че кабинетът му няма нужния потенциал да инициира цялостно преструктуриране на кабинета.