2024 г. беше ползотворна за потребителите в глобален план. Причината – бяха приети и започнаха да действат важни нормативни актове, чиито разпоредби имат за цел да защитят гражданите от нелоялни практики и измами в разрастващото се и пълно с все-повече рискове дигитално пространство. Това коментира основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова пред „Bloomberg TV Bulgaria“.
Специалистът даде примери със станалия от февруари приложим за всички онлайн платформи Закон за цифровите услуги и приетия през август Закон за изкуствения интелект.
Тъмни модели
Руменова отбеляза, че разрастването на базирани в трети страни онлайн платформи до „много големи“ /с над 45 милиона активни потребители месечно/ по смисъла на Закона за цифровите услуги даде възможност да им се търси отговорност за прилагането на т. нар. „тъмни модели“. Те са свързани с правото на информация за търговеца, алгоритмите за препоръчване на продукти и насърчаването на продажбите, формирането на отстъпките, законността на съдържанието. Това включва и спазването на изискванията относно безопасността на стоките, правото на интелектуалната собственост, GDPR и др.
„Единственият път тези платформи да продължат да предлагат стоки на европейските потребители е спазват действащите норми. Често се поставя въпросът дали не се води търговска война? Говорим за правила, които всички търговци, които оперират на територията на ЕС, спазват. Единственото, което се иска от тези китайски платформи, е да правят същото.“, каза Руменова.
Изкуствен интелект
Според нея развитието на изкуствения интелект ще заема все по-голям дял в темата за потребителските права и защита.
„За да бъдат защитени потребителите от заблуди и измами, влезлият на 1 август в сила с преходен период до 2026 г. Закон за изкуствения интелект въведе 4 нива на риск. Системите с нисък риск няма да бъдат регулирани. Тези с „ограничен риск“ като чатботовете ще трябва да осигурят прозрачност за потребителите относно използването на тази AI технологията. Системите с „висок риск“ ще подлежат на регистрационен режим. Производителите им ще трябва да могат да гарантират, че безопасността и качеството им могат да бъдат управлявани. Системи с много висок риск, напр. за обработка на биометрични данни, няма да бъдат допускани.“, информира още тя.
Защита на данните
Защитата на данните става все по-ясно осъзната от хората цел с всеки нов случай на неправомерно обработване от страна на един или друг оператор. Експертът припомни случаи на произнасяне на съда по жалба на гражданин до Европейския съд след неправомерно обработване на негова чувствителна информация от страна на Facebook, както и наскоро нашумелите медийно измами в Гърция с доставки на непоръчвани стоки след пробив в системи и източване на данните на активни онлайн потребители.
Габриела Руменова каза още, че е важно в бъдеще да продължи работата на европейските институции по създаването на специален закон за регулиране дейността на инфлуенсърите. По думите и т. нар. „влиятелни личности“ ще продължат да оказват значително въздействие върху поведението на потребителите и в следващите периоди.
Цифрова справедливост
Тя припомни, че през 2022 г. Европейската комисия започна преглед на действащото потребителско законодателство. Целта – да предложи проектозакон за цифровата справедливост, който се очаква до няколко години. Дотогава всяка национална държава решава самостоятелно такива случаи от практиката, като се ползва от действащи правни норми в различни европейски нормативни актове.
Тази година у нас имаше подобен казус с два вида „енергиен сниф“. В крайна сметка те бяха решени чрез забрана на продуктите, но не и чрез атакуване на инфлуенс практиката, свързана с рекламирането на продукта от познато сред подрастващите лице от българския шоу бизнес.
Руменова призова гражданите да бъдат активни при търговски нарушения и накърнени потребителски права. Тя апелира институциите да не поставят изкуствени граници на правомощията си и да работят заедно, защото в тези „граници“ остават нерешени потребителски проблеми. Изпуснати в зародиш, тези проблеми нарастват и стават неуправляеми.
Има глад на кадри за ключови професии в България! Ето какво ще се търси през 2025 г.