„Проектът на Закон за бюджет 2023 година е разработен по действащо законодателство – както в приходната, така и в разходната си част. Казано иначе – в този бюджет се оглеждат решенията на Народните събрания от последните две години. Когато политиците критикуват служебното правителство за бюджета, те всъщност критикуват собствените си законодателни решения, довели до 6.4% бюджетен дефицит.“
Това коментира преди днешното редовно заседание на служебното правителство премиерът Гълъб Донев по повод сериозните критики, които бяха отправени към проекта на кабинета за бюджет за 2023 година.
„Някои съществени моменти съзнателно или несъзнателно са останали неразбрани. Налага се да внеса някои допълнителни ясноти. Последните дни не всички говорят за бюджета или мнозина говорят за него с прилагателни и съществителни имена. Вероятно, за да звучи по-ефектно. Числата в бюджета отразяват действителността, с която трябва да се съобразяваме, независимо дали ни харесва, или не. Коментарите са много и от различен характер. МФ е в готовност да предостави детайлна информация за бюджета ред по ред, за да може да стане по-ясно за тях“, подчерта още министър-председателят.
Той обясни, че в мотивите на проектобюджета са посочени за възможни мерки за намаляване на дефицита до 3%, но те не са включени в него. И допълни:
„Ако има такива, които привлекат вниманието, тяхното финансово въздействие ще бъде отразено в план-сметката на държавата. Точното място за обсъждането на бюджета на държавата е българският парламент. Всяка идея трябва да срещне разбиране в Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание. Иначе всичко друго е надприказване с нулева стойност.“
Донев напомни и, че Планът за възстановяване и устойчивост /ПВУ/ не са само приходи и разходи за България.
„За служебното правителство това са 12 законопроекта, които очакват вниманието и одобрението на 49-ото НС. Това са 12 закона за реформи“, подчерта още премиерът.