Нужни са 339 милиона лева за актуализация на пенсиите, заяви служебният министър на труда и социалната политика Гълъб Донев пред депутатите от парламентарните комисии по бюджет и финанси. Той поясни, че средното увеличение на пенсиите ще бъде в размер на 64 лева или 12,5%.
С предложените изменения в бюджета на Държавното обществено осигуряване /ДОО/ увеличение на пенсиите ще получат всичките 2 милиона и 800 хиляди пенсионери. Като основните показатели и параметри, по които е направено увеличението, е повишаване на тежестта на една година осигурителен стаж от 1,2 на 1,35. Според Донев по този начин се гарантира и повишава адекватността на новоотпуснатите пенсии, насърчава се продължителното участие на лицата на пазара на труда и нараства процентът на заместване на миналите доходите от труд. Той коментира:
„Предлага се с по-висока тежест на осигурителния стаж да бъдат преизчислени и всички отпуснати преди 1 октомври пенсии.“
Социалният министър разясни, че се повишават минималният и максималният размер на пенсиите. Така минималният размер на пенсиите за осигурителен стаж се предлага да се увеличи от 300 лева на 340 лева. В резултат на предложената промяна, със същия процент ще се повишат и останалите пенсии за трудова дейност. Те се определят с процент от пенсиите за осигурителен стаж и възраст – пенсиите за инвалидност и общо заболяване, пенсиите за инвалидност при трудова злополука и професионална болест, както и наследствените пенсии. Максималният размер на пенсиите също се повишава от 1440 лева на 1500 лева. Повишават се и размерите на пенсиите, несвързани с трудова дейност.
В законопроекта са предвидени средства за повишаване на минималната пенсия за старост от 148,71 лева на 170 лева месечно. В резултат на предложената промяна ще се повишат и пенсиите за военна инвалидност, за гражданска инвалидност, социалната пенсия за инвалидност и персоналната пенсия. Увеличение ще има и в нормативните добавки, които се определят като процент от пенсията за старост. Това са добавките за чужда помощ, пенсиите за ветераните от войните.
Министър Донев посочи за социалните мерки, че 72 милиона лева са допълнителните средства по Закона за личната помощ, което не е предвидено в Закона за държавния бюджет, защото се увеличават получателите на тази услуга. По думите на министъра, са необходими още 85 600 за целеви средства за помощ за отопление, като през настоящия есенно-зимен сезон подалите заявление за целева помощ за отопление са 333 000. Той отбеляза, че 30 милиона лева са предвидени за подкрепа на родители с деца до 14-годишна възраст.
Министър Донев поясни, че по мярката 60/40 средствата, които са предвидени до края на 2021 година, са 400 милиона лева. До момента за тази мярка са похарчени 1,458 милиарда лева. За нея се предлага допълнителен ресурс от 300 милиона лева. Донев обясни, че той може да бъде изразходван без съответната нотификация пред Европейската комисия. По думите му, по тази мярка за юни и юли се подкрепят 80 000 нови работни места, което представлявало един добър показател за нейната ефективност.