Галин Цоков към студентите: Вашият успех е успех за цяла България

Българските студенти с водеща роля в развитието на обществото и икономиката

0
27
Проф. Галин Цоков
Проф. Галин Цоков. Снимка: МОН

Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков отправи специално приветствие към българските студенти по повод студентския празник, който се отбелязва на 8 декември. В изявлението си министърът подчерта ролята на студентите като двигатели на промяната и бъдещето на страната.

„Скъпи студенти, този ден е символ на Вашата енергия, амбиция и жажда за знания. Вие сте поколението, което ще оформя бъдещето чрез своята креативност и образование“, заяви проф. Цоков. Той посочи, че студентите имат привилегията да черпят знания от глобални източници и да обменят идеи с хора от различни култури и континенти.

За академичната 2024/2025 година броят на студентите в България е 182 000, като се наблюдава леко увеличение в сравнение с предходната година. Въпреки това, броят на студентите значително е намалял спрямо 2012 г., когато в страната са се обучавали около 250 000 младежи. Георги Стойчев, изпълнителен директор на Института „Отворено общество“, подчерта значението на Рейтинговата система на висшите училища в България за подобряване на качеството на образованието.

Резултатите от системата показват, че направленията с най-голям брой студенти през 2024 г. са „Икономика“ /25 383/, „Педагогика“ /16 448/ и „Медицина“ /13 265/. Най-малко студенти се обучават в „Теория на изкуствата“ – едва 54. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ остава най-голямото висше учебно заведение с 18 988 действащи студенти, следван от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и УНСС.

Министър Цоков призова студентите да използват времето си в университета не само за академични постижения, но и за развитие на социални връзки и морални ценности.

„Вашият успех е успех за всички нас. Той ще допринесе за изграждането на по-просперираща България“, заяви той.

Образователният министър изрази своята благодарност към преподавателите във висшите училища, чийто труд е основополагащ за успеха на студентите и качеството на висшето образование. С оглед на стратегическите цели за развитие на образованието в страната, проф. Цоков подчерта значението на иновациите и международния обмен. Той призова за насърчаване на инвестициите в знания и устойчивост, които ще помогнат на България да бъде конкурентна на глобалната сцена.

Наталия Киселова: От отговорност не бягам

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments