ГДБОП предприема мерки срещу нов вид кибератака с фалшиви имейли

Всеки ден български компании стават мишена на измами с фалшиви имейли

1
52
Хакерска атака
Илюстративна снимка

Стотици потребители в България са засегнати от нов вид кибератака, която подвежда чрез имейли, изпратени от името на реални фирми. Имейлите изглеждат легитимни и твърдят, че съдържат информация за направена поръчка. Aко получателят следва инструкциите в писмото, рискува да даде достъп на киберпрестъпници до своята електронна поща и данни.

Тази атака не само застрашава електронната поща, но може да доведе до кражба на профили в социалните мрежи, лична кореспонденция, банкови данни и друга чувствителна информация.

Бързи мерки от ГДБОП

След подаден сигнал до отдела за киберпрестъпления в Главна Дирекция „Борба с организираната престъпност“ /ГДБОП/, предприети са мерки за ограничаване на разпространението на фалшивите имейли. Сега тези съобщения се маркират като фишинг, за да се повиши вниманието на потребителите и да се избегнат потенциални щети.

Други киберпрестъпления продължават да процъфтяват

Докато новата фишинг атака набира скорост, други видове киберпрестъпления също не спират. ГДБОП ежедневно получава сигнали от хора, които са били измамени чрез фалшиви инвестиционни платформи, рекламирани в социалните мрежи. Жертвите се подвеждат да инвестират в акции, злато или криптовалути, като в крайна сметка губят хиляди долари.

Също така, всеки ден български компании стават мишена на измами с фалшиви имейли от името на техни доставчици. Те биват подмамени да направят големи финансови преводи към подменени банкови сметки, което води до значителни загуби.

Призивът към потребителите и бизнесите е да бъдат изключително внимателни и да проверяват всяка съмнителна комуникация, преди да предприемат действия, за да не станат следващите жертви на кибератака.

КНСБ: Щом все още няма достатъчно учители, значи увеличението на заплатите е ниско

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Qnon
Qnon
15 дни по-рано

Под това тук конкретно „ГДБОП ежедневно получава сигнали от хора, които са били измамени чрез фалшиви инвестиционни платформи, рекламирани в социалните мрежи. Жертвите се подвеждат да инвестират в акции, злато или криптовалути, като в крайна сметка губят хиляди долари.“ попада и rugpull-а който според международното право не може да се характеризира като престъпление. Ако някой инвестира в нова криптовалута която скача светкавично, то може да е сигурен на 99%, че няма да си види повече парите. Никой не Ви е виновен, че не си проверявате компаниите и платформите преди да инвестирате в тях. Гадно е, неморално е, но не е… Прочети още »