От 3 седмици настояваме пред премиера да бъде променен начинът за оповестяване на информация. Това коментира шефът на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса ген. Венцислав Мутафчийски по време на редовния брифинг днес. Той сподели, че и на тях им тежи всеки ден да оповестяват данните, но приемат работата абсолютно отговорно.
„Още при създаването на Щаба и една от функциите за оповестяване на всички вести, които са свързани с коронавирус инфекцията, фундаменталната идея беше обществото да бъде максимално и обективно информирано по този въпрос. Разбира се това има няколко измерения – освен, че хората се чувстват достатъчно информирани, въпреки че многото усилия да се разбие идеята, че е обективно информирането, има и гласове, че това носи стрес.“, посочи ген. Мутафчийски.
Той сподели, че вчера е получил много интересно предложение от бащата на 8-годишно дете, което е попитало дали не може да се направи детски брифинг, на който „да се излъжело малко“.
„Да, много мило съобщено. Но не ни е разрешено да манипулираме данните с цел да се харесаме на хората. И за нас това е емоционално изчерпваща задача. Цял живот като лекари ни се е налагало да поднасяме неприятни вести на нашите пациенти. Да им кажем, че са болни от неизлечимо заболяване, че перспективите или възможностите им за лечение са доста ограничени, че имат лимитиран живот. Това също е много отговорно да им се каже, защото един човек трябва да знае какво се случва с него. Това е едно от нещата, които са част от стреса в нашата професия. Дори и когато поднасяме добри новини – също ни залива стрес.“
Шефът на Националния оперативен щаб заяви, че проявяват пълно разбиране към българите, „че може би им омръзнахме. А и преносителите на лоши вести ги убиват. На път сме да ни убият.“
„Но докато важи заповедта на премиера във функциите на Щаба, ние трябва да си изпълняваме функциите. Извинявам се на нашите сънародници, че невинаги вестите са оптимистични. Да, знам всички разсъждения по този въпрос – много е малка заболеваемостта, много е преекспониране това на фона на малката заболеваемост. Все по-малко се чуват гласове – „ами, че тази заболеваемост е във връзка с усилията на много хора, включително и нашите“.
Въпреки това ген. Мутафчийски отчете, че със сигурност у нас се наблюдава ниска смъртност и че загиналите в 99% са с тежки придружаващи заболявания.
„Това не са хора, които щяха да умрат утре или други ден, те щяха да загинат след година – две. Не е ясно.“