Не бих казал, че битката с COVID-19 е спечелена, коментира пред „БНТ“ директорът на Военномедицинска академия /ВМА/ ген. Венцислав Мутафчийски. Според него заболяването изобщо не е оставено в миналото, въпреки че много му се иска да е така. И той подчерта, че по време на Първата и Втората световна война голяма част от загиналите не са загинали на бойното поле, а от инфекциозни болести. И като пример той даде испанския грип.
Затова България трябва да бъде подготвена за възникването на нови пандемии, защото може да се очаква, че ще се появят и нови непознати вируси, а не само коронавирусът. А в класацията за своята подготвеност по този въпрос страната ни се намира чак на предпоследното място.
Мутафчийски коментира още, че по време на пандемията много се е възмущавал, когато с насмешка се е говорело, че ще бъдат ваксинирани гледачите на норките и той посочи, че това наистина е било необходимо, защото именно норките са се оказали възприемчиви и не се е знаело как самият вирус може да мутира, когато се отиде при животното.
Мутафчийски обясни също така, че във ВМА е бил създаден диагностичен блок, който е залепен за Инфекциозната клиника. Според тях това е една съвършена структура и дори не е нужно пациентът да бъде допускан до сградата на самата болница, за да бъде направен скенер, рентген или друго изследване.