Генералният секретар на ООН съобщи: Черноморската сделка за зърно е удължена

0
53
Обработване на пшеница.
Обработване на пшеница. Снимка: Пиксабей

Сделката, насочена към облекчаване на глобалния недостиг на храни чрез улесняване на селскостопанския износ на Украйна от нейните южни черноморски пристанища, беше удължена за 120 дни, предава „Агенция Ройтерс“.

Споразумението, първоначално постигнато през юли, създаде защитен морски транзитен коридор и беше предназначено да облекчи глобалния недостиг на храни, като позволи възобновяване на износа от три пристанища в Украйна, която е основен производител на зърнени и маслодайни семена. В свое изявление генералният секретар на ООН Антониу Гутериш каза:

„Приветствам споразумението на всички страни да продължат черноморската инициатива за зърно за улесняване на безопасното корабоплаване при износ на зърно, хранителни продукти и торове от Украйна.“

Гутериш подчерта, че ООН също е „напълно ангажирана с премахването на оставащите пречки пред износа на храни и торове от Руската федерация“ – част от сделката, която Москва вижда като критична.

Износът на руски амоняк по тръбопровод до Черно море все още не е договорен като част от подновяването, издаде източник, запознат с дискусиите, пред „Ройтерс“.

„Подновяването на черноморската инициатива за зърно е добра новина за глобалната продоволствена сигурност и за развиващия се свят“, написа в Twitter Ребека Гринспан, генерален секретар на Конференцията на ООН за търговия и развитие, наричайки я „фар на надеждата“. Тя добави:

„Разрешаването на кризата с торовете трябва да дойде след това.“

Удължаването от 120 дни беше по-малко от една година, поискана от ООН и Украйна.

Спадът в доставките от Украйна след инвазията на Русия през февруари изигра роля в тазгодишната глобална криза с цените на храните, но имаше и други важни двигатели, включително пандемията от COVID-19 и продължаващите климатични сътресения като суши както в Аржентина, така и в Съединените щати.

От юли около 11,1 милиона тона селскостопански продукти са били изпратени по сделката за зърно, включително 4,5 милиона тона царевица и 3,2 милиона тона пшеница. Цените на пшеницата на Chicago Board of Trade се понижиха след новината, че споразумението ще бъде удължено, като референтният договор се понижи с 2,75% до 7,95 долара за бушел, докато цените на царевицата паднаха с 1,3% до 6,60 долара за бушел. Един френски търговец коментира:

„Това е мечи за пазара, защото премахва оставащите съмнения и имаме нещо ясно за следващите четири месеца.“

„Фактът обаче, че това е само за четири месеца вместо една година, която Украйна поиска, означава, че несигурността ще се възобнови след четири месеца, като хората се чудят дали Русия ще подпише удължаване или не.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments