Първият български космонавт Георги Иванов беше гост в мартенското издание на „Училище за авиация“ по повод 40 години от неговия полет. На събитието пристигнаха деца от родния му град Ловеч, с което доброволческата инициатива излезе извън пределите на столицата, съобщиха от летище София.
Георги Иванов разказа пред децата какво е да бъдеш в Космоса – какви усилия трябва да положиш, за да стигнеш дотам и какво е да видиш Земята от високо, както и за предизвикателствата, пред които са били изправени той и капитанът на полета Николай Рукавишников през 1979.
Полетът става основополагащ за бъдещите космически изследвания и развитието на космическата техника. Мисията нарежда България сред държавите със сериозен принос в областта на космонавтиката. Тя става шестата страна, изпратила човек в Космоса след СССР, САЩ, Чехословакия, Полша и ГДР.
По време на полета е изпълнена и много широка научна програма, която включва различни експерименти в няколко научни области: физика на Космоса, дистанционно сондиране на Земята от Космоса, космическа биология и медицина и микрогравитационни технологии.
Децата научиха повече за космическата храна, чието създаване е един от най-големите успехи на страната ни във връзка с космическите полети.
След увлекателните разкази на Георги Иванов те се запознаха отблизо и с дейността на софийското летище. В края на срещата всички получиха дипломи за успешното им участие в „космическото“ издание на инициативата.