![Георги Кадиев Георги Кадиев](https://www.iskra.bg/wp-content/uploads/2021/05/georgi-kadiev-696x392.jpg)
В правителството ни има само една жена и естествено й натресоха най-тежката работа. Теменужка не е известна с особено визионерство и фантазия и нямам идея като изтегли този бюджет, какъв нов ще предложи. Това написа в свой коментар в социалната мрежа Facebook бившият народен представител Георги Кадиев. Публикуваме мнението му без редакторска намеса:
„В правителството ни има само една жена и естествено й натресоха най-тежката работа. Теменужка не е известна с особено визионерство и фантазия и нямам идея като изтегли този бюджет, какъв нов ще предложи.
Чета, че вчера вече се оплакала, че „пари няма“. Пари има, но вместо да сливате идиотски НАП и митници и да цепите дирекциите в митниците от 11 на 22, какъвто е проектът за устройствен правилник, седнете и размърдайте малко сивите си клетки не какво да откраднете, а как да съберете повече. Но всяко правителство има право на неговите 100 дни, ако въобще оцелее толкова, затова ето днешната порция геоновини:
• В САЩ, едно от основните обещания и последвал декрет на Тръмп е да поднови развитието на добив на шистов нефт. Проблемът е, че неговата себестойност е 45 долара/барел, докато в Близкия Изток себестойността е 27 долара/барел, а в Русия е още по-ниско. Отделно, най-големият вносител на петрол в САЩ е всъщност Канада с 4 млн. барела/ден, и ако Тръмп наложи тарифи на Канада, както обеща, това ще вдигне цената на бензина за американците, вместо да я свали. Нищо не е толкова лесно, колкото изглежда.
• Също в САЩ, Тръмп все още не е наложил мита на страните от ЕС, но подписа декрет, с който на практика САЩ излизат от Споразумение на ОИСР за корпоративен данък. Ако САЩ са извън споразумението, но страните от ЕС са в него, ще се стигне до ситуация, в която европейските държави да добавят данъци към американски компании, за да стигнат минималния данък от 15% на ОИСР. Споразумението на ОИСР за печалбите с по-ниско облагане (UTPR) трябва да влезе в сила през 2026 и предвижда глобален минимален данък от 15% във всяка юрисдикция. САЩ имат приблизително 10% глобален минимален данък, който беше част от пакета на Тръмп за намаляване на данъците през 2017 г. Ако сега ние дообложим до 15% американските компании, Тръмп естествено ще наложи данъчни рестрикции към нас. Въобще само за ден Тръмп успя да създаде каша и в целия ОИСР.
• В Германия, Мерц е все по-притиснат от Алтернатива за Германия (АФД), около която твърди, че е поставил санитарен кордон. АФД е радикално крайна- иска ремиграция в стил Тръмп и Германия извън ЕС и еврото. И тъй като Възраждане ги копират, чакам и те скоро да се обявят я за ремиграция, я за напускане на ЕС, за еврото вече са ясни. Моята позиция винаги е била подобна на тази на Орбан, макар и от друг ъгъл: поправи ЕС отвътре, не отвън.
• В Румъния, крайнодесният Калин Джорджеску може да спечели с 38% първия тур на президентските избори в Румъния, ако гласуването се проведе този уикенд, според проучване. То не включва румънци, живеещи в чужбина, а те масово гласуваха за Джорджеску на отменените президентските избори на 24 ноември. При балотаж срещу Джорджеску ще бъде кандидатът на управляващите Крин Антонеску (бивш лидер на либералите) с 25% от гласовете. Кметът на Букурещ Никусор Дан, който не е политически обвързан, е трети със 17%, а лидерът на националистическата AUR Георге Симион е четвърти с 6%. Всичко това, ако Конституционният съд не забрани на Джорджеску да се кандидатира, което като нищо ще направи.
• В Унгария, Орбан за пръв път от 16 години има сериозен проблем. Опозиционната партия Тиша има подкрепата на 45% от категоричните гласоподаватели в началото на новата година, според социологическата агенция IDEA. Тиша спечели още 2 пункта подкрепа на месечна база и увеличи преднината си пред управляващата Фидеш. Спадът на популярността на Фидеш се случи главно в средата на 2022 г. до средата на 2023 г., вследствие на енергийната криза и последвалата висока инфлация. Все пак не бих отписал Орбан никак лесно- той, подобно на Ердоган, умее да печели избори.
• В Чехия, усвояването на кохезионните еврофондове за периода 2021-2027 възлиза на 11.4% от общото разпределение в края на 2024, според данни на Министерството на регионалното развитие. За сравнение степента на усвояване за периода 2014-2020 г. бе 102,7 %, като причината да е над 100% е прехвърляне от други програми към кохезионните фондове. Чехия, за разлика от нас, усвоява всичко.
• В Украйна, генерал Валерий Залужни, посланик на Украйна във Великобритания и бивш командващ на украинската армия, би спечелил първия тур на президентските избори с 36.1% според проучване, проведено от агенция Социс. Зеленски е подкрепен от 24.3%. Бившият президент Петро Порошенко има 9.4%, следван от бившия председател на парламента Дмитро Разумков с 8.3% и Юлия Тимошенко с 6%. Мандатът на Зеленски изтече април, но той обяви, че избори няма да има, докато не свърши войната. Дотогава ще се опитат да откажат Залужни, разбира се.
• В Хърватска, опозиционни партии призоваха за бойкот на пазаруването в магазините на 24 януари, за да се привлече вниманието към проблема с високите цени. Инфлацията в страната се ускори до 3.4% на годишна база през декември от 2.8% на годишна база през ноември поради ускоряване на ръста на цените на храните, които нараснаха с 4.6%. Хърватска има 3 ставки за ДДС на хранителни продукти- 5%, 13% и 25%. Дано и ние не направим такава глупост.
• В Русия, Арбитражния съд на Калининградска област отсъди в полза на руската компания Raspéria Trading Limited срещу Райфайзенбанк в иска й за 2.044 милиарда евро. Raspéria е контролирана от руския милиардер Олег Дерипаска и притежава и 24.1% в австрийската Щрабаг. Печалбата на Райфайзенбанк в целия свят за 2024 е 2 млрд. евро, и сега всичко отлита.
• В Турция, лидерът на партията Зафер беше задържан по обвинения в обида на президента Ердоган. Впоследствие беше освободен от тези обвинения, но съдът разпореди ареста му по отделни обвинения за подбуждане на обществена омраза и враждебност. Прокуратурата изтъкна като доказателство 11 публикации в социалните мрежи, обхващащи няколко години – две от 2020 г., четири от 2022 г., четири от 2023 г. и една от 2024. Когато у нас почнат да арестуват за написано в социалните мрежи, демокрацията е приключила.
Сега знаете повече за света около нас.“