Георги Янчев пред Искра.бг: Ветропарковете в Черно море ще унищожат риболова и туризма

1
242
Вятърни централи
Вятърни централи. Снимка: Pixabay

Планувано е изграждането на вятърни централи в българските териториални води на Черно море, което представлява значителен потенциал за развитие на възобновяемата енергия в България. Според управляващите това начинание е от съществено значение за енергийната сигурност на страната и за постигането на целите на Европейския съюз за намаляване на емисиите на парникови газове.

Но от морския браншови сектор са на друго мнение. Георги Янчев, собственик на предприятие за риба и рапани и член на Сдружение „Черноморски изгрев“, изрази сериозни опасения относно плановете за изграждане на вятърни централи в Черно море. В специално интервю пред Искра.бг той сподели мнението си по отношение на екологичните и икономическите последствия от проекта, който е приет на първо четене в парламента без обществено обсъждане.

По думите му законопроектът за ветропарковете е внесен от Ивайло Мирчев /ПП-ДБ/, Хамид Хамид /ДПС/ и Гроздан Караджов /ИТН/ и е приет набързо, без необходимите комисии и обществени консултации. Решението включва изграждане на четири ветропарка на различни места по Черноморието, като Шабла, Каварна-Балчик, Обзор-Бяла-Свети Влас и Царево.

„По принцип това е натискане на Европейския съюз за зелена енергия, обаче това мина в парламента на първо четене без обществено обсъждане и беше входирано от Ивайло Мирчев от ПП-ДБ, Хамид Хамид от ДПС и Караджов от ИТН. Това беше прието вечерта, без да е минало комисии и обществено обсъждане, при което се гласува с няколко подточки да се монтират ветропаркове“, обясни той.

Янчев подчертава, че изграждането на ветропарковете ще включва използването на големи количества бетон и стомана, които ще бъдат излети в морето. Това може да причини сериозни вреди на морската среда. Освен това животът на ветропарковете е около 10 години, след което те ще се разграждат в морето, създавайки допълнителни екологични рискове.

„Ще ги вкарат в дълбокото и ще ги хвърлят на дъното, а това са най-опасните разложения. Една перка е висока до 250 метра, а бетонът, който се излива само за една, е колкото един 18-етажен блок. Черно море е много опасно и такива плаващи платформи е много трудно да се направят, затова ще се излее бетон в морето“, категоричен е собственика на рибно предприятие. 

Риболовният сектор, заедно с еколози, ресторантьори и хотелиери, категорично се противопоставят на изграждането на вятърните централи. Според Янчев ветропарковете ще променят потока на рибата и птиците, увеличавайки смъртността сред тях. Това ще има директно негативно въздействие върху риболова и туризма в региона.

„Където са изградени перките, смъртността се увеличава с 20%. Според еколозите това са големи вибрации, които освен, че вредят на рибите, шумовете вредят и на хората. Абсолютно е забранен достъпът до перките. С две думи, нито риболов, нито туризъм“, добави той.

Янчев сподели, че браншовите организации са провели срещи с политическите партии от предишния парламент и са получили подкрепа от морските общини за спиране на проекта. Въпреки това, те остават в готовност за нови протести, ако проектът продължи напред.

„От бранша всички са против изграждането на тези централи в морето. Когато мина на първо четене, ние веднага поискахме обществено обсъждане, което се състоя в началото на февруари. Присъствахме близо 50 души от морския бранш – от тези, които имат малки лодки, големи кораби и тези, които имат предприятия с морски деликатеси. Получихме голяма подкрепа от еколозите, ресторантьорите, хотелиерите и всички браншови организации по Черноморието“, каза Янчев. Той също така посочи, че законът е приет набързо преди разпускането на парламента.

„Останахме излъгани от ГЕРБ и ПП-ДБ за отмяна на този закон за изграждането на ветроцентралите, които бяха мнозинство в предишния парламент. Седмица преди да се разпусне Народното събрание, се прие закон за насърчаване на чуждите инвестиции, което е вратичка за изграждането на ветропарковете“, обясни Янчев.

Всички представители от браншовите организации остават твърдо против изграждането на вятърни централи в Черно море, посочвайки сериозните екологични и икономически рискове. Те ще продължат да търсят подкрепа и да организират протести, за да спрат този проект и да защитят интересите на местния риболовен и туристически сектор.

„За изграждането на тези ветропаркове парите са много и ще се натиска да се изградят. Но секторът ще продължи да се бори против този проект в защита на екологията и икономиката на региона“, заключи Янчев.

Найден Станев пред Искра.бг: Бракониерите разрушават пазара на черна мида

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments