Кристалина Георгиева стана основният претендент, който да оглави Международния валутен фонд (МВФ), в четвъртък, след като Джордж Осборн, бившият канцлер на Обединеното кралство, се оттегли от конкурса заради липса на подкрепа преди крайния срок в петък за подаване на документи.
66-годишната Георгиева служи в Европейската комисия, а последно бе главен изпълнителен директор на Световната банка. Кандидатурата й бе подсилена от ход на управителния съвет на МВФ, най-високото тяло за вземане на решения, за премахване на възрастовата граница за работата, напомня „Файненшъл таймс“
Съгласно предишния правилник на МВФ, Георгиева щеше да бъде дисквалифицирана, тъй като е надвишила пределната възраст от 65 години.
За момента Георгиева, която миналия месец беше подкрепена от всички страни-членки на ЕС, освен Обединеното кралство, е единствената кандидатура, която е публично представена за най-високата позиция в МВФ, като остават само часове до крайния срок полунощ в петък (на Източното крайбрежие в САЩ – 7 ч. сутринта българско време), за представяне на номинации.
Хора, близки до процеса на подбор, заявиха, че няма признаци за поява на съперническа кандидатура, но това не може да се изключи, тъй като все още има прозорец за номинации, а имената могат да бъдат изпращани тайно без публични изявления. Въпреки това те отбелязаха, че Георгиева има явно предимство в това, че през последните седмици вече е имала време да събере подкрепа от столици в целия свят.
МВФ е отказало коментар.
Правителството на Обединеното кралство номинира Осборн, като навреди на отношенията си в Европа, като отказа да приеме избора на ЕС. Но след срещата на върха на Г-7 в Биариц, на която премиерът Борис Джонсън не можа да спечели САЩ да подкрепят кандидатурата на Осборн, Великобритания реши да не губи допълнителен политически капитал за такова обречено предприятие. Близки до Осборн са заявили, че офертата му е „избледняла“ през последните дни, след като стана ясно, че САЩ също са решили да не губят сили в това, което ще бъде „голяма борба с европейците“.
Ако Георгиева остане като единствен кандидат, се очаква да няма проблеми през последния етап от процеса на подбор, който трябва да приключи в началото на октомври.
Георгиева се очерта като избор на ЕС за позицията, след като отстрани Йерун Дийселблум от Холандия при гласуването сред държавите-членки.