ГЕРБ стана за смях с техническата си неграмотност

0
118
Столичен общински съвет
Снимка: Столичен общински съвет, Facebook

Общинските съветници от ГЕРБ в София отказаха дарение на приложение, с което да може да се гласува от разстояние на заседанията на постоянните комисии. Предложението дойде от „Да, България“. Такова приложение е необходимо, тъй като в условията на пандемия съветниците е възможно да не могат да проведат заседанията си присъствено. В момента няма начин или система, по които те да гласуват дистанционно. И въпреки това управляващите не приеха предложението на „Да, България“.

Пред Искра.бг Ивайло Мирчев обясни какво представлява мобилното приложение и откъде е дошла идеята за дарението:

„Това е модифициран вариант на мобилното приложение на „Да, България“. Ние го използваме за електронно гласуване в рамките на партията. Разработката му започна преди три години, от две години активно се използва при нас. Така си излъчихме европейските депутати. Така си излъчихме и кандидатите за общински съветници. След като дойде коронакризата, първото, което ни хрумна е, че можем много бързо да го модифицираме. В няколко общини вече се използва в страната като Плевен. Има няколко, с които се разговаря и няколко, които го отказаха, точно защото е наше предложение като Пловдив.“

Мирчев обясни, че приложението работи като всеки от общинските съветници се логва с индивидуално потребителско име и парола. Отделно администраторите издават QR кодове за логване, ако те нямат такива. Гласуванията стават през административен панел. Мирчев подчерта, че сигурността на приложението е гарантирана.

Въпреки всичко това общинските съветници от ГЕРБ в София твърдят точно обратното. В свой пост в социалната мрежа Facebook Николай Стойнев обвини „Да, България“, че това приложение щяло да има достъп до камерата на телефона, възможност да прави снимки и видео и да получава информация до wi-fi връзката на потребителя. Щяло да може още да чете съдържането на паметта на телефона, да модифицира и трие съдържание и да има достъп до контактите.

От Искра.бг се опитахме да разговаряме по въпроса с представител на общинските съветници на ГЕРБ и в частност с Николай Стойнев, но ни беше обяснено, че те няма да дават коментари по темата извън написаното в социалната мрежа.

В отговор на твърденията на Стойнев Ивайло Мирчев написа във Facebook следното:

„ГЕРБ в търсенето на теле под вола са стигнали до сензационни разкрития за разрешенията, които софтуерът изисква – като достъп до камерата на смартфона, например. И в изблик на поразителна гениалност са стигнали до извода, че не могат да приемат дарението, тъй като едва ли не някой щял да следи с това приложение съветниците. Тъжната реалност е, че никой не си е направил труда да тества функционалностите на приложението. Например камерата е нужна за сканиране на QR кода, който удостоверява правото на глас и тя е неактивна през останалото време, а това е лесно установимо. И в този дух на невежество, технологично и политическо безсилие в ГЕРБ не само отказаха дарението, но и възмутени излизат с публикация по темата.“

Пред Искра.бг Мирчев подчерта, че в случая става въпрос за абсолютна проява на „технологично невежество“ от страна на ГЕРБ.

„Абсолютно технологично невежество и по-лошото е, че тук става дума за общински съветници и за партията на софийско ниво. Нормално е тези хора, които взимат решения за бъдещето на всички граждани в София, да се допитат до технически компетентни лица. А те са изкарали този пост. Не можах да повярвам, когато го видях. Тук става въпрос за нещо, което е като пътния възел китайския, който бяха публикували от ГЕРБ-Монтана. Едно към едно е като компетентност. Никой не е длъжен да разбира от всичко, но когато не разбираш, си длъжен да се допиташ до компетентен човек“, каза още той.

Интересен е и фактът, че ГЕРБ се притесняват за сигурността на телефоните на общинските съветници, при положение, че именно по време на тяхното управление изтекоха личните данни на хиляди български граждани през Националната агенция за приходите. Появиха се такива дори и на прокурори и много други лица.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments