Германия и САЩ ще изпратят танкове в Украйна, Русия критикува решението

0
44
Война в Украйна
Война в Украйна. Снимка: Pixabay

САЩ и Германия обявиха своите планове да изпратят танкове в Украйна като по този начин въоръжат Киев с десетки бойни машини в битката му срещу Русия. Москва в същото време осъди решенията на Вашингтон и Берлин и ги определи като „изключително опасна стъпка“

Украинският президент Володимир Зеленски пък приветства изявленията на САЩ и Германия и ги призова бързо да изпратят големи количества танкове, предаде „Reuters“.

„Ключът сега е скоростта и обемите. Скоростта в обучението на нашите сили, скоростта в доставката на танкове за Украйна. Числата в подкрепата на танковете“, каза той във вечерно видео обръщение в сряда. И добави:

„Трябва да формираме такъв „танков юмрук“, такъв „юмрук на свободата“.

Украйна търси стотици модерни танкове, за да даде на войските си огневата мощ да пробият руските отбранителни линии и да си върнат окупираните територии на юг и изток. Украйна и Русия разчитат предимно на танкове Т-72 от съветската епоха.

Обещанието за танкове идва, тъй като се очаква Украйна и Русия да започнат нови офанзиви във войната и тъй като боевете се засилиха в Бахмут в източната част на страната.

Украинските сили унищожиха 24 безпилотни летателни апарата, включително 15 над Киев, след като Москва предприе атаки през нощта, обявиха тази сутрин военните, добавяйки, че има голяма опасност от нови руски въздушни нападения. В по-голямата част от страната е обявена тревога.

В същото време президентът Джо Байдън обяви решението си да достави 31 танка M1 Abrams часове, след като Берлин заяви, че ще предостави танкове Leopard 2 – работният кон на армиите на НАТО в цяла Европа.

Зеленски пък каза, че е разговарял с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и е призовал за ракети с голям обсег и самолети.

Съюзниците на Украйна вече са предоставили милиарди военна подкрепа, включително сложни американски ракетни системи.

Съединените щати се притесняваха от разполагането на трудни за поддръжка Ейбрамс, но трябваше да променят подхода си, за да убедят Германия да изпрати в Украйна своите по-лесни за управление Леопарди.

Байдън каза, че танковете не представляват „никаква нападателна заплаха“ за Русия и че са необходими, за да помогнат на украинците „да подобрят способността си да маневрират на открит терен“.

Германия ще изпрати първоначална рота от 14 танка от своите складове и ще одобри доставки от съюзнически европейски държави.

„Ейбрамс“ може да бъде труден, но „Леопард“ е проектиран като система, която всеки член на НАТО може да обслужва, а екипажите и специалистите по ремонта могат да бъдат обучавани заедно на един модел, каза украинският военен експерт Виктор Кевлюк пред Espreso TV.

„Ако бяхме привлечени в този клуб, като ни предоставиха тези превозни средства, бих казал, че перспективите ни изглеждат добри“, посочи още той.

Русия реагира яростно на решението на Германия да одобри доставката на Леопардите.

„Това изключително опасно решение извежда конфликта на ново ниво на конфронтация“, каза Сергей Нечаев, руският посланик в Германия.

След нахлуването в Украйна на 24 февруари миналата година Русия смени риториката си за войната от операция за „денацифициране“ и „демилитаризиране“ на своя съсед към това да я представи като противопоставяне между нея и водения от САЩ съюз НАТО.

Старши американски официални представители уточниха, че ще отнеме месеци, докато Ейбрамс бъдат доставени и описаха решението като осигуряване на дългосрочна отбрана на Украйна.

Германските танкове вероятно ще бъдат готови след три или четири месеца, каза министърът на отбраната Борис Писториус.

Обещанията към Украйна от други страни, които разполагат с Leopards, се умножиха със съобщения от Полша, Финландия и Норвегия. Испания и Холандия казаха, че обмислят това.

Великобритания предложи 14 от своите сравними танкове Challenger, а Франция обмисля изпращането на своите Leclercs.

Правителството в Киев съобщи в сряда, че силите му са се изтеглили от Соледар, малък град за добив на сол близо до Бахмут на изток, който Русия обяви, че е превзела преди повече от седмица.

Районът около Бахмут, с предвоенно население от 70000 души, е свидетел на едни от най-жестоките боеве по време на войната.

Украинските военни заявиха, че руските сили атакуват в посока Бахмут „с цел да превземат цялата Донецка област и независимо от собствените си жертви“.

Установеният от Русия губернатор на Донецк каза по-рано, че частите на руската договорна милиция на Вагнер се придвижват напред във вътрешността на Бахмут, като се бият в покрайнините и в квартали, контролирани наскоро от Украйна.

Анализаторът Кевлюк пък посочи, че загубата на Бахмут няма да промени много ситуацията, но че той е по-загрижен от руските усилия да прегрупира и концентрира ресурси в района на Луганск.

Донецк и Луганск съставляват района на Донбас. Руските сили контролират почти цял Луганск, докато руснаците и техните подставени лица твърдят, че контролират около половината Донецк.

11-месечната война уби хиляди хора, прогони милиони от домовете им и превърна градовете в руини.

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments