Германският канцлер Олаф Шолц нареди трите останали атомни електроцентрали в страната да продължат да работят до средата на април, тъй като енергийната криза, предизвикана от руската инвазия в Украйна, вреди на икономиката, предава „BBC“.
Първоначално Германия планираше да премахне и трите съоръжения до края на тази година. Заповедта на Шолц отмени Зелените в неговата коалиция, които искаха две централи да останат в режим на готовност, за да бъдат използвани, ако е необходимо.
Ядрената енергия осигурява 6% от електричеството на Германия. Решението за постепенното ѝ премахване беше взето от бившия канцлер Ангела Меркел след ядрената катастрофа във Фукушима в Япония през 2011 г. Цените на газа обаче скочиха след нахлуването на Русия в Украйна през февруари, което прекъсна огромния износ на петрол и газ от Русия за ЕС. През август Русия спря подаването на газ към Германия по подводния тръбопровод „Северен поток 1“.
След като разчита толкова силно на руски газ, Германия сега се бори да поддържа достатъчни резерви за зимата. Кризата също подтикна западната държава да рестартира затворените въглищни електроцентрали, въпреки че планът е постепенно да се откажат от въглищата в стремежа към зелена енергия.
Миналата година Германия получи 55% от газа си от Русия, но през лятото това падна до 35% и продължава да намалява. Третият коалиционен партньор на канцлера Шолц, либералните свободни демократи (FDP), приветства хода му да запази ядрената енергия като част от микса. Трите останали ядрени централи са Isar 2, Neckarwestheim 2 и Emsland.
Канцлерът на социалдемократите (SPD) също призова министерствата да представят „амбициозен“ закон за повишаване на енергийната ефективност и да въведат в закон постепенното премахване на въглищата до 2030 г.
Миналата седмица климатичната активистка Грета Тунберг заяви, че е било „грешка“ Германия да продължи с извеждането от експлоатация на ядрена енергия, докато отново прибягва до въглища.