Германия издаде „ранно предупреждение“ за възможно прекъсване на доставките на газ на фона на спиране на плащанията към Русия. Припомняме, че от Москва поискаха „недружелюбните“ страни да плащат за газа си в рубли, но Европейският съюз /ЕС/, който използва основно евро, отхвърли тази идея. Днес германският министър на икономиката Роберт Хабек призова потребителите и компаниите да намалят потреблението в очакване на евентуален недостиг, предава „BBC“.
Германия получава около половината от своя газ и 1/3 от своя петрол от Русия. Берлин обеща да намали зависимостта си от руската енергия с течение на времето, но предупреди, че може да бъде изправен пред рецесия, ако доставките спрат внезапно. Съгласно съществуващ план за спешни случаи на газ, „фазата на ранно предупреждение“ е първата от трите стъпки, предназначени да подготвят страната за потенциален шок в доставките. В последния си етап правителството ще въведе нормиране на газа. На пресконференция Хабек каза, че за момента доставките на газ са защитени, но добави:
„Въпреки това, ние трябва да увеличим предпазните мерки, за да сме готови за ескалация от страна на Русия. С обявяването на ниво за ранно предупреждение се свика кризисен екип.“
Ръководителят на германския мрежов регулатор Bundesnetzagentur Клаус Мюлер написа в туит, че целта на ранното предупреждение е да се избегне влошаване на доставките. Той призова потребителите и индустрията да се подготвят за всички сценарии.
Западът налага санкции на Русия в отговор на нейната инвазия в Украйна. В отговор руският президент Владимир Путин поиска природният газ, изнасян за Европа, да се плаща в рубли. Анализатори твърдят, че този ход ще подкрепи валутата на страната, която падна рязко след инвазията, но започна да се възстановява.
Европа, която внася около 40% от газа си от Русия и плаща предимно в евро, твърди, че контролираният от държавата газов гигант Газпром няма право да преначертава договорите. Но председателят на долната камара на руския парламент Вячеслав Володин каза:
„Европейските политици трябва да спрат разговорите, да спрат да се опитват да намерят някакво оправдание защо не могат да плащат в рубли. Ако искаш бензин, намери рубли.“
Той добави, че Русия може също да започне да изисква плащане в рубли за други стоки като торове, зърно, метали и дървен материал.
Игра на пиле
Енергийният анализатор на S&P Global Лоран Русецкас коментира пред „BBC World“, че Русия и ЕС са участвали в „игра на пиле“ за това кой ще отстъпи първи и уточни:
„Путин го започна миналата сряда с първия си коментар относно изискването за промяна на плащането в рубли, а сега ЕС отговори на политическо ниво, като каза: „Е, не, няма да го направим. Обслужване. Тук трябва да се даде нещо.“
Той заяви, че най-вероятната следваща стъпка е Европейският съюз и Газпром да търсят компромис чрез преначертаване на договорите, тъй като и двете страни имат интерес от разрешаване на конфликта.
В момента Русия получава 400 милиона евро (340 милиона британски лири) на ден от продажби на газ за ЕС и няма начин да пренасочи тази доставка към други пазари. Въпреки това, Русецкас каза, че има малък шанс „преходът да доведе много бързо до прекъсване“. Това ще принуди Германия да управлява повече въглищни централи, да внася възможно най-много втечнен природен газ и в дългосрочен план да изгради повече производство на енергия от възобновяеми източници.