Германия се съгласи да обмисли план по подобие на Обединеното кралство за обработване на молби за убежище в чужбина

0
52
Олаф Шолц
Олаф Шолц. Снимка: Facebook

Германският канцлер Олаф Шолц обеща да проучи дали молбите за убежище могат да се обработват в чужбина, предава „BBC“.

Това означава по-нататъшно втвърдяване на позицията на правителството по отношение на незаконната миграция, тъй като партиите се стремят да противодействат на изборните успехи на крайната десница. Идеята напомня на сделката на Обединеното кралство с Руанда, при която мигрантите във Великобритания могат да бъдат изпращани, за да поискат убежище. Но канцлерът е открито скептичен, тъй като се съгласи с предложението едва след среща, продължила цяла нощ.

Почти в 03:00 ч. местно време във вторник Олаф Шолц излезе от маратонската сесия с регионалните лидери. В споразумението, постигнато с лидерите на 16-те германски провинции, има кратък пасаж за сделките с трети страни, който изглежда вмъкнат почти без желание в документа от 17 страници. Ето какво каза канцлерът след срещата:

„Федералното правителство ще проучи дали в бъдеще статутът на закрила на бежанците може да бъде определян и в транзитни или трети държави в съответствие с Женевската конвенция за бежанците и Европейската конвенция за правата на човека.“

Това е неясно и неангажиращо, какъвто беше и канцлерът Шолц по време на пресконференцията.

„Съществуват и цяла поредица от правни въпроси“, предупреди той.

Съществуват много практически въпроси относно начина, по който подобна схема ще бъде въведена в действие, но перспективата за обработване на молби за убежище в чужбина вече се обсъжда по-открито в Германия.

Неотдавна съседна Австрия прояви интерес към подобна схема. Хендрик Вюст, премиер на християндемократическия съюз (ХДС) в Северен Рейн-Вестфалия, предупреди да не се отхвърлят схемите от типа на Руанда като „зловещ неоколониализъм“. Той подчерта:

„Ако постъпвате така, няма да се справим с предизвикателствата на глобалната миграционна криза.“

Предложения се появиха и в редиците на управляващите Социалдемократическа партия (СДП) и Свободна демократическа партия (СДП). Те варират от съживяване на споразумението между ЕС и Турция от 2016 г., което спря притока на мигранти в Гърция, до създаване на нови споразумения със Сенегал, Мароко или Руанда.

Не е ясно дали успешните кандидати ще могат след това да продължат към Германия, или ще трябва да останат в третата държава, в която е обработена молбата им.

Споразумението на Обединеното кралство с Руанда, което се оспорва в съдилищата, предвижда някои кандидати за убежище да бъдат изпратени в източноафриканската държава, където могат да получат право да останат. От сключването на сделката през 2022 г. досега от Обединеното кралство в Руанда не са изпращани лица, търсещи убежище.

В Германия правителствените и опозиционните партии налагат все по-твърд тон по отношение на миграцията. По-твърдата линия се разглежда като отговор на нарастващата популярност на крайнодясната, антиимиграционна партия „Алтернатива за Германия“ (AfD).

След срещата си с регионалните лидери Шолц обеща също така да осигури допълнителни парични средства за местните власти и да намали помощите за търсещите убежище. Той определи споразумението за миграцията като „исторически момент“.

През първите девет месеца на тази година 230 000 души са поискали убежище в Германия – повече, отколкото през цялата 2022 г.

В цяла Европа лидерите се опитват да покажат на избирателите си, че се справят с незаконната миграция. В понеделник министър-председателят на Италия Джорджия Мелони обяви плановете си да приеме нелегални мигранти в два центъра в Албания.

Националистическият лидер е у дома и отправя пламенно антиимиграционно послание.

За лявоцентристкия канцлер на Германия този разговор е далеч по-малко удобен. Мнозина в собствената му партия и коалиционните му партньори от групата на Зелените са силно критични към всяка стъпка за възлагане на молби за убежище на външни изпълнители.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments