Германия намалява военната помощ за Украйна

Германската помощ за Украйна ще бъде намалена до 4 млрд. евро през 2025 г. от около 8 млрд. евро през 2024 г.

0
167
Украйна, ЕС
Украйна, ЕС. Снимка: Wikimedia Commons

Германия ще намали наполовина военната помощ за Украйна през следващата година, дори и при възможността кандидатът на републиканците Доналд Тръмп да се завърне в Белия дом и да ограничи подкрепата за Киев, съобщава „Агенция Ройтерс“.

Германската помощ за Украйна ще бъде намалена до 4 млрд. евро /4,35 млрд. долара/ през 2025 г. от около 8 млрд. евро през 2024 г., според проект на бюджета за 2025 г., видян от Ройтерс. Страната се надява, че Украйна ще успее да посрещне по-голямата част от военните си нужди със заемите в размер на 50 млрд. долара от приходите от замразените руски активи, договорени от Групата на седемте, и че средствата, предназначени за въоръжаване, няма да бъдат използвани изцяло.

Вашингтон настояваше за „предварително зареждане“ на заемите, за да получи Украйна голяма еднократна сума сега. Длъжностни лица твърдят, че лидерите на ЕС са се съгласили с идеята, отчасти защото тя намалява вероятността Украйна да не разполага със средства, ако Тръмп се върне в Белия дом. Тази седмица в цяла Европа зазвучаха тревожни камбани по тази тема, след като Тръмп избра за свой кандидат за вицепрезидент сенатора Джей Ди Ванс, който е против военната помощ за Украйна и предупреди, че Европа ще трябва да разчита по-малко на САЩ за защита на континента.

Тръмп предизвика остри критики от страна на западни служители заради предположението, че няма да защитава държавите, които не са успели да изпълнят целите на трансатлантическия военен съюз за разходи за отбрана, и дори ще насърчи Русия да ги нападне. А Германия е подложена на критики за това, че многократно не е изпълнила целта на НАТО да изразходва 2% от икономическото си производство за отбрана.

Изчерпани военни запаси

Запасите на германските въоръжени сили, които вече са изчерпани от десетилетия на недостатъчни инвестиции, бяха допълнително изтощени от доставките на оръжие за Киев. Досега Берлин е дарил на Киев три единици за противовъздушна отбрана Patriot, повече от всяка друга държава, като броят на системите Patriot в Германия е намалял до девет.

Раздробената германска коалиция от леви социалдемократи, либерали, подкрепящи бизнеса, и зелени еколози се бори да спази целта на НАТО за разходите поради самоналожените правила, които ограничават размера на държавните заеми, които могат да вземат.  Въпреки че военната помощ за Украйна ще бъде намалена, Германия ще изпълни целта на НАТО за изразходване на 2% от БВП за отбрана през 2025 г., като общата сума ще бъде 75,3 млрд. евро.

Дни след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. канцлерът Олаф Шолц обяви „Zeitenwende“ – на немски исторически прелом – със специален фонд от 100 млрд. евро за привеждане на армията в готовност. От този специален фонд ще има още 22,0 млрд. евро за отбрана, плюс 53,3 млрд. евро в редовния бюджет, което все още е по-малко от исканото от министъра на отбраната Борис Писториус.

Бюджетът за 2025 г. идва със средносрочното финансово планиране до 2028 г. – годината, в която специалният фонд на въоръжените сили за постигане на минималните цели на НАТО за разходи трябва да свърши и ще са необходими 80 млрд. евро за отбрана, както е отбелязано във финансовия план. През 2028 г. в редовния бюджет ще има недостиг от 39 млрд. евро, от които 28 млрд. евро са необходими за изпълнение на целта на НАТО без специалния фонд, съобщиха източници от финансовото министерство. Решенията за това как ще бъде запълнена дупката вероятно няма да бъдат взети преди изборите през 2025 г.

„80-те милиарда евро, които бяха изложени за 2028 г., просто не съществуват“, заяви Инго Гаедеченс, член на бюджетната комисия на парламента от консервативната опозиционна партия Християндемократическия съюз. Той добави:

„Коалицията дори не се опитва да прикрие това, а открито го признава.“

Колко опасна е новата ракетна надпревара между САЩ и Русия?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments