Германски производител на ИИ: Войните се печелят с код

Вече не става въпрос за вида на оръжията, с които разполага една армия, за да се защити надеждно от врага, а за софтуера, с който тя работи

0
11
AI, Изкуствен интелект, ЕС
Изкуствен интелект. Снимка: Pixabay

Вече не става въпрос за вида на оръжията, с които разполага една армия, за да се защити надеждно от врага, а за софтуера, с който тя работи, пише „Politico“. Това е идеята, с която германският стартъп в областта на изкуствения интелект /ИИ/ „Helsing“ завладява сектора на отбранителните технологии в момент, когато европейските правителства бързат да вложат финансови средства в нови военни системи и оръжия.

„Отбраната все повече се превръща в проблем на софтуерно ниво“, заяви в интервю за „Politico“ съоснователят и съизпълнителен директор на компанията Гундберт Шерф.

Компанията „Helsing“, със седалище в Мюнхен, Германия, беше оценена на 4,9 млрд. евро през юли, само четири години след създаването си. Девизът ѝ „изкуствен интелект в услуга на нашите демокрации“ е емблематичен за отбранително-технологичния индустриален комплекс, който се развихри в резултат на войната в Украйна.

„Виждате изтребители, фрегати и сателити, но всъщност това, което трябва да забележите, е, че всяка една от тези системи произвежда невероятно количество данни“, обясни Шерф.

Въпреки предстоящата трета годишнина от руската инвазия в Украйна, Европа все още има пропуски в системите си за противовъздушна и противоракетна отбрана, заяви генерал-лейтенант Бен Ходжис, бивш главнокомандващ на армията на САЩ в Европа, по време на неотдавнашния Варшавски форум за сигурност. Шерф също призна, че блокът трябва да постигне „технологично лидерство“ в основните области, в които изостава, като например изкуствения интелект, тъй като в противен случай ще бъде подчинен изцяло на САЩ.

Компанията „Helsing“ вече е договорила редица правителствени договори, включително за модернизиране на германския изтребител Eurofighter, за развитие на инфраструктурата за изкуствен интелект за „Future Combat Air System“ – многонационална съвместна инициатива между Германия, Франция и Испания, както и за активно разработване на бъдещата система Wingman на производителя на самолети и хеликоптери „Airbus“. Когато компанията е основана през 2021 г., ChatGPT все още не се радваше на толкова широка употреба, а руските танкове все още не бяха щурмували територията на Украйна. Шерф твърди, че тогава мнозина гиганти в технологичния сектор не са искали да обвързват дейността си с отбраната.

САЩ, Израел и други развити страни са изградили силни връзки между своите военни сили и съвременните технологични индустрии, които се развиха в ерата на интернет. Европейските държави, от друга страна обаче, все още не разполагат с мащабни програми за интензивни инвестиции в иновативни отбранителни технологии чрез местните технологични сектори.

Според експерти проблемът не се дължи на липсата на подготвени кадри в сферата. Всъщност Европа винаги е имала много силно присъствие в областта на научноизследователската и развойната дейност. Самият Шерф посочи, че „Microsoft“, „Google“ и „Amazon“ имат ключови центрове за иновации на континента. Проблемът всъщност е свързан с финансирането, тъй като в Европа трудно се намират достатъчно средства за рисков капитал, а пенсионните фондове по принцип не инвестират в отбранителни технологии.

Над 110 млн. са регистрираните електронни прегледи за по-малко от 2 години

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments