Германският военен министър с предупреждение: Путин може да атакува НАТО след „5 до 8 години“

0
77
Президент Владимир Путин
Президент Владимир Путин. Снимка: Посольство России в Болгарии, Facebook

Все по-войнственият руски президент Владимир Путин може да атакува военния съюз на НАТО след по-малко от десетилетие, предупреди министърът на отбраната на Германия Борис Писториус.

„Чуваме заплахи от Кремъл почти всеки ден… така че трябва да вземем предвид, че Владимир Путин може дори да нападне страна от НАТО един ден.“

Това каза Писториус пред германския вестник „Der Tagesspiegel“ в интервю, публикувано в петък. Докато потвърди, че руско нападение не е вероятно „засега“, министърът добави:

„Нашите експерти очакват период от пет до осем години, в който това може да бъде възможно.“

След пълномащабното нахлуване на Кремъл в Украйна, Русия засили агресивната си реторика срещу някои от своите съседи – включително балтийските страни и Полша, които всички са членки на НАТО, и Молдова – което накара висши служители на европейската отбрана да предупредят за риска от голям конфликт.

В сряда председателят на военния комитет на НАТО от националните началници адмирал Роб Бауер изтъкна, че военният алианс е изправен пред „най-опасния свят от десетилетия“ и призова за „военна трансформация на НАТО“.

По-рано този месец главнокомандващият на Швеция генерал Микаел Биден по подобен начин призова шведите да се „подготвят психически“ за война.

Същия ден министърът на гражданската защита на Швеция Карл-Оскар Болин също предупреди, че „войната може да дойде в Швеция“.

В интервюто си за „Der Tagesspiegel“ Писториус каза, че шведските предупреждения са „разбираеми от скандинавска гледна точка“, добавяйки, че Швеция е изправена пред „още по-сериозна ситуация“, като се има предвид близостта ѝ до Русия. Освен това все още не е член на НАТО и чака одобрение от Турция и Унгария за присъединяване. Писториус предупреди:

„Но ние също трябва да се научим да живеем с опасност отново и да се подготвим – военно, социално и по отношение на гражданската защита.“

Полша, която харчи повече от 4% от своя БВП за отбрана тази година, също е притеснена от непредсказуемостта на Русия след неочакваната атака срещу Украйна през 2022 г.

„Русия се противопоставя на логиката. Това, което се случи през 2022 г., изглеждаше невъзможно. Трябва да сме готови за всеки сценарий“, предупреди министърът на отбраната Владислав Косиняк-Камиш в телевизионно интервю по-рано тази седмица.

В края на миналата година Германия преработи своята военна и стратегическа доктрина за първи път от 2011 г., целяйки да превърне Бундесвера във военноспособна армия. В първия параграф на новата доктрина се казва:

„Войната се завърна в Европа. Германия и нейните съюзници отново трябва да се справят с военна заплаха. Международният ред е атакуван в Европа и по света. Живеем в повратна точка.“

Външният министър на Литва Габриелиус Ландсбергис, открит критик на Путин, който беше един от най-шумните гласове в подкрепа на Украйна в ЕС, призова в четвъртък Европа да ускори подготовката за още руска агресия. На Световния икономически форум в Давос пред представител на AFP Ландсбергис коментира:

„Има шанс Русия да не бъде овладяна в Украйна. Няма сценарий в това, че ако Украйна не спечели, това може да завърши добре за Европа.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments