Главният прокурор Иван Гешев обеща всички доказателства по воденото разследване за пробива в системата за случайно разпределение на делата да бъдат оповестени публично, за да може българските граждани да се запознаят с тях. Според него хиляди са били потърпевши от случващото се в съдебната система. Обвинител номер едно призова лобистите на пробитата система да отговорят на въпросите защо е била вкарана на тъмно като решение на всички проблеми и как така една търговска фирма я е обслужвала, без да вземе нито един лев затова.
Гешев назова пред „БНР“ и конкретните отговорни лица за въвеждането й. Това са: Лозан Панов, Калин Калпакчиев, бившият правосъден министър Христо Иванов и гравитиращите около тях.
Главният прокурор беше категоричен, че е факт, че системата е пробита, а тя е действали цели 5 години. Той обяви още, че не може да се обясни огромната съпротива да се направи ай ти одит на системата. Въпреки тази съпротива и непълният предоставен достъп ай ти одитът все пак е открил манипулиране.
„В одита се съдържат доста сериозни съмнения, че системата за случайно разпределение на делата е пробита.“, каза Гешев.
Въпросът ще бъде обсъден на заседание на пленума на Висшия съдебен съвет в четвъртък, съобщи още главният прокурор и добави:
„Аз не се притеснявам от нищо да попитам Лозан Панов на какво се дължи това – на тъмно представена като панацея системата за случайното разпределяне, която ще затвори всички дупки, което изтъкваше Христо Иванов. И в един момент се оказва, че тази внедрена от тях система без обществена поръчка е може би по-лоша от предишната.“
Гешев попита риторично как да имаме доверие в съдебната власт, когато има съмнение, че всеки един казус може да бъде решен по несправедлив начин. Главният прокурор ще сезира по въпроса Европейската комисия, защото системата е действала 5 години, през които Брюксел е осъществявал мониторинг над страната ни.
Той се обяви категорично за въвеждането на нова система за случайно разпределение на делата, като подчерта, че решението за това трябва да бъде взето от Висшия съдебен съвет.