Гладиаторски игри, древни обичаи и моменти от бита на нашите предци бяха представени в Пловдив

0
190
Снимка: Искра.бг
Снимка: Искра.бг

Атрактивни възстановки на колоритни обичаи от Античността, Ранното и Късното Средновековие събраха на 27 септември много зрители в пловдивския парк „Лаута”. Те са част от програмата на фестивала „Пловдив – древен и вечен: история, етнология, култура и изкуство“, който е включен в културния календар на града за 2020 година. По време на събитието над 170 участници от България и други балкански страни, облечени като траки, прабългари, римляни и готи, демонстрираха бойни изкуства, сцени от ежедневието, труда и празниците на народите, населявали в миналото земите в региона.

Особен интерес предизвикаха изпълнените с динамика игри на гладиаторите, които показаха сила, ловкост и забележителни бойни умения. По време на демонстрациите диктор разказваше за историята на тези игри, които са събирали огромна публика в древните стадиони.

Вниманието на зрителите беше привлечено също така от представянето на кулинарните тайни и любимите ястия на предците ни. Посетителите на парк „Лаута” имаха възможност да видят различни участници, облечени в костюми на селяни, номади, занаятчии, боляри, рицари, благородни дами, певци от далечното минало, а в различни шатри бяха пресъздадени елементи от изкуството на древните майстори и от бита на обикновените хора. Идеята на организаторите на фестивала е Античността и Средновековието да бъдат показани не чрез театрални спектакли, а чрез оригинални възстановки на интересни моменти от живота по време на тези епохи.

Неслучайно домакин на събитието е Пловдив- град с хилядолетна история, в който са оставили следи различни цивилизации и където са открити едни от най-забележителните артефакти от древността. 

Фестивалът се организира от сдружение „Пловдив – древен и вечен: история, етнология, култура и изкуство“ и Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments