Гласът на коренното население: Премиерът на Австралия разкрива план за историческо гласуване на Конституцията

0
41
Мелбърн, Австралия.
Снимка: Пиксабей

Лидерът на Австралия разкри важни подробности за планирания референдум, който може да доведе до промяна на Конституцията за първи път от почти 50 години, предава „BBC“.

Ако бъде одобрено, гласуването по-късно тази година ще създаде Глас на аборигените и жителите на островите от протока Торес – официален орган за коренното население, който да дава съвети относно законите. Премиерът Антъни Албанезе твърди, че това ще бъде много проста, но важна промяна.

Конституционните референдуми са доста редки – само 8 от 44 са успешни. Гласът е обект на ожесточени дебати с подкрепа и опозиция в целия политически спектър.

Какво е гласът към парламента?

Гласът беше препоръчан от исторически документ през 2017 г., наречен Изявление от сърцето на Улуру. Изготвено от повече от 250 лидери на местното население, изявлението се счита за най-добрия – макар и не единодушен – призив за действие за реформи, които засягат австралийците от първите нации. В четвъртък Албанезе обяви предложената формулировка за въпрос, който да бъде поставен на австралийците на задължително гласуване.

„Предложен закон за промяна на конституцията за признаване на първите народи на Австралия чрез създаване на Глас на аборигените и островитяните от протока Торес. Одобрявате ли тази предложена промяна?“

В емоционална реч Албанезе изтъкна, че Voice ще закрепи „признанието“, че австралийците „споделят този велик островен континент с най-старата непрекъсната култура в света“. Той добави:

„Удостоверението за раждане на нашата нация трябва да признава това и да се гордее с това.“

Застанала отстрани, министърът по въпросите на коренното население Линда Бърни говори за това как е прекарала първите 10 години от живота си, „без да я броят“.

Предложението, което все още предстои да бъде обсъдено в парламента, гласи, че Voice ще „прави изявления“ пред депутатите и политиците „по въпроси, свързани с аборигените и жителите на островите в Торесовия проток“. Парламентът обаче ще има правомощието да решава относно състава, функциите, правомощията и процедурите на Voice.

Какъв е случаят де факто?

Местните австралийци се чувстват „безсилни“, когато се справят със структурни проблеми, за да подобрят живота си, се казва в изявлението на Улуру. Тези проблеми включват по-кратка продължителност на живота в сравнение с некоренните австралийци, непропорционално по-лоши резултати в здравеопазването и образованието и по-високи нива на лишаване от свобода. Мнозина твърдят, че това често се дължи на неправилно консултиране с коренното население относно решенията. Проф. Меган Дейвис, подписала Изявлението на Улуру, коментира:

„Неместните хора взимат решения за общности, които никога не са посещавали, и хора, които не познават.“

Какво казват опонентите?

Някои твърдят, че коренното население вече е справедливо представено в парламента. В момента има 11 местни законодатели – представляващи 4,8% от парламента, малко по-висок процент от коренното австралийско население в цялата страна. Но привържениците на „Гласът“ възразяват, че депутатите представляват специфични избирателни групи, а не непременно интереси на местното население.

Други критици казват, че може да действа като трета камара на парламента и потенциално да наложи вето на законодателството, но правителството изключи това.

Подкрепата не е цялостна и сред коренното население. Някои казват, че договор с коренното население – правно обвързващо, договорено споразумение – трябва да бъде приоритет. Австралия е една от малкото бивши британски колонии без такава.

Много местни австралийци подчертават, че никога не са отстъпвали своя суверенитет или земя. Има опасения, че признаването в Конституцията може да се равнява на това.

А други твърдят, че това е просто символичен жест и че парите биха могли да бъдат по-добре изразходвани за незабавни решения.

Как ще изглежда „Гласът“ на практика?

Това все още не е сигурно. Ако Австралия гласува с „да“, тогава ще бъде разработено и обсъдено законодателство за проектирането на „Гласът“. Едно предложение предполага, че консултативният орган може да има 24 члена – съставени от представители от всеки щат и територия, островите в пролива Торес и отдалечени аборигенски общности. Албанезе вижда „Гласът“ като „непоколебим източник на съвети и отчетност“.

Има ли глобални сравнения?

Защитниците на „Гласът“ го сравняват с парламентите на Първите нации в Норвегия, Швеция и Финландия за саамския народ. Те не са парламенти в традиционния смисъл – те са предимно консултативни органи, които нямат официална законодателна функция. Във Финландия, например, правителството преговаря със саамския парламент по конкретни въпроси като управление на земята и законодателни или административни промени, засягащи саамската култура. Въпреки това финландските закони не пречат на държавните органи да продължат напред без преговори.

Защо е необходим референдум?

Защитниците казват, че гласът трябва да бъде заложен в Конституцията, а не да бъде законодателен. Такава промяна не може да стане без референдум. Те твърдят, че това ще даде на „Гласът“ постоянство, изолирайки го от партизанската политика.

За да успее, мнозинството от австралийците трябва да гласуват „за“. Освен това трябва да има подкрепа от мнозинството в поне четири от шестте австралийски щата.

Проучванията показват, че около три четвърти от австралийците подкрепят конституционно „Гласът“. Предложението дори спечели подкрепата на американската баскетболна легенда Шакил О’Нийл, който ще се появи в рекламни материали.

Резултатът обаче далеч не е сигурен – последният успешен референдум е през 1977 г.

Консервативната Либерална партия преди се противопоставяше на Гласа, но сега казва, че нейните депутати ще гласуват, за да решат нейната позиция. Нейният младши коалиционен партньор, Националите, се противопоставя на реформата.

Партията на Зелените ще подкрепи Глас. Но нейният предишен говорител по въпросите на коренното население, Лидия Торп, наскоро напусна партията заради нейната позиция – тя първо се застъпва за договор.

Какво следва?

Очаква се парламентът да гласува предложението през юни. Ако бъде одобрен, референдумът ще се проведе някъде след септември. Ако „Гласът“ бъде създаден, изявлението на Улуру призовава за комисия Макарата – орган, който да наблюдава процеса на сключване на договори и разказване на истината за историята на местните австралийци.

Прилагането на „Гласът“ също се смята за вероятно да създаде допълнителен тласък за австралийска република. Албанезе вече посочи, че е вероятно референдум по въпроса, ако спечели втори мандат през 2025 г.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments