Главният прокурор поиска извинение от „Антикорупционния фонд“

0
241
Иван Гешев. Снимка: Фейсбук
Иван Гешев. Снимка: Фейсбук

Главният прокурор Иван Гешев поиска публично в Twitter извинение от т.нар. „Антикорупционен фонд“ (АКФ).

„Истината няма нюанси и бързо се установява. Очаквам т.нар. „Антикорупционен фонд“ да се извини на институцията Прокуратура на Република България, но това изисква достойнство. Знаем откъде идват хибридните атаки, те няма да спрат нашата работа в името на българските граждани!“

Към мистериозното си съобщение Гешев бе добавил и две снимки, които ни насочват към разследването на АКФ за „Осемте джуджета“. За него ви бяхме разказали от Искра.бг, когато се наложи служители на МВР да охраняват журналиста Николай Стайков.

Тогава Стайков бе заявил, че „едни разследвания очевидно са приоритетни за главния прокурор и по тях да се дава свръхмного информация, а в същото време – не се дава информация по други“. Журналистът бе притеснен, че разследването по случая „Осемте джуджета“ щяло да се проведе от това звено на държавното обвинение, което доскоро е било ръководено от Емил Петров – брат на основния герой на разследването му Петьо Петров. По думите му най-голямото предизвикателство при създаването на материала (извън заплахите) е било „мълчанието на институциите“, особено на Специализираната прокуратура – която според единия свидетел от втората част на „Осемте джуджета“ е директно замесена в случая.

Днес прокуратурата излезе със съобщение за провело се претърсване и изземване в имот, собственост на И.З., находящ се в гр. София. В хода на претърсването са намерени и иззети голям брой монети от жълт метал, документи и фактури.

Към настоящия момент от извършения оглед на част от иззетите веществени доказателства – монети от жълт метал, се установява, че същите съвпадат с върнатите с постановления на прокурори при Специализирана прокуратура от 18.02.2020 г. и 26.03.2020 г. във връзка с подадена молба от лицето И.З., в качеството му на управител на „ИЗАМЕТ 1991“ ООД. Монетите са върнати с приемно-предавателни протоколи. В постановленията се посочва, че монетите не са предмет или средство на престъпление и не подлежат на отнемане в полза на държавата и че връщането не би затруднило разследването.

Монетите са били иззети с протоколи за претърсване и изземване на 17 и 18 юли 2019 г. във връзка с разследване срещу организирана престъпна група, създадена с цел получаване на доходи чрез изнудване, длъжностни присвоявания, неизгодни сделки и за пране на пари в големи размери.

Продължавал огледа на останалата част от иззетите на 07.07.2020 г. веществени доказателства, с оглед установяване дали същите съвпадат с върнатите с приемно-предавателни протоколи. При констатирани нови обстоятелства, които не биха попречили на разкриване на обективната истина, Специализирана прокуратура ще уведоми българската общественост.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments