Азиатските акции паднаха в петък след големи загуби в САЩ и Европа, докато притесненията за икономиката се засилват след поредица от повишения на лихвите по света, предава „BBC“.
Обединеното кралство и Швейцария повишиха лихвените проценти вчера, ден след като Американската централна банка обяви най-рязкото си увеличение на лихвите от 1994 г. насам. Политиците повишават лихвите, за да забавят търсенето с надеждата да облекчат част от натиска, който вдига потребителските цени.
Инвеститорите се опасяват, че тези действия ще насочат световната икономика към устойчиво забавяне. След като беше обявено повишаването на лихвите в САЩ, Райън Суит от Moody’s Analytics направи коментар:
„Федералният резерв ще повиши лихвените проценти, докато политиците не нарушат инфлацията, но рискът е те да разбият и икономиката.“
Пазарите вече бяха в нестабилен момент, като S&P 500 падна с повече от 20% от най-високото си ниво през януари преди повишаването на лихвите в САЩ тази седмица.
В петък японският Nikkei беше с 1,5% по-нисък, докато основният индекс на фондовия пазар в Австралия спадна с повече от 2%. Всичко това се случи, след като в четвъртък се наблюдава разпродажба в САЩ, като S&P 500 падна с 3,2%, докато технологичният Nasdaq падна с повече от 4%.
Индустриалният индекс Dow Jones падна с повече от 2,4%, като го избута под 30 000 пункта за първи път от януари 2021 г.
Малко компании бяха пощадени, като фирмите, разчитащи на дискреционни разходи, като Nike и авиокомпаниите, сред най-силно засегнатите. Енергийните компании, които също биха имали спад в търсенето в случай на икономическо забавяне, също спаднаха.
Акциите на Tesla паднаха с 8,5%, след като компанията обяви увеличение на цените след нарастващите разходи. Функциите на автопилота на производителя на електрически автомобили също са обект на контрол от американските регулатори за пътна безопасност.
Spotify също потъна със 7%, ден след като стрийминг гигантът обяви, че забавя наемането на работници в лицето на икономическата несигурност, превръщайки се в последната голяма компания в технологичния сектор, която обяви подобен ход.
В Обединеното кралство, където Английската централна банка предупреди, че инфлацията може да достигне 11% тази година, FTSE 100 завърши в четвъртък надолу с повече от 3%, въпреки че FTSE 100 и 250 бяха леко повишени в началото на търговията в петък.
Британският онлайн моден търговец на дребно Asos е надолу с 32,5%, след като предупреди инвеститорите, че инфлационният натиск влияе върху поведението при пазаруване.
Германският индекс Dax падна с повече от 3%, докато френският Cac 40 завърши с 2,4% по-ниско в четвъртък, но и двата пазара също се повишиха в петък сутринта. А показателят Stoxx 600 достигна най-ниското си ниво от февруари 2021 г.