Глобалните случаи на COVID-19 надхвърлят 100 милиона на фона на недостига на ваксини

0
95
Коронавирус
Снимка: Pixabay

Глобалните случаи на коронавирус надминаха 100 милиона в сряда, според данни на „Ройтерс“, докато страните по света се борят с нови варианти на вируса и недостиг на ваксини, пише информационната агенция.

Почти 1,3% от населението на света сега е заразено с COVID-19 – болестта, причинена от новия коронавирус, a загиналите са над 2,1 милиона души. Един човек се заразява средно на всеки 7,7 секунди от началото на годината. Всеки ден за същия период се съобщава за около 668 250 случая, а глобалната смъртност е 2,15%. Най-силно засегнатите държави – САЩ, Индия, Бразилия, Русия и Обединеното кралство – съставляват повече от половината от всички съобщени случаи на COVID-19, но представляват 28% от глобалното население, според анализ на „Ройтерс“.

На света са били необходими 11 месеца, за да регистрира първите 50 милиона случая от пандемията, в сравнение – за само три месеца случаите се удвояват до 100 милиона. Около 56 държави са започнали да ваксинират хората за коронавирус, прилагайки най-малко 64 милиона дози. Израел води в света по ваксинации на глава от населението, като вече е имунизирала 29% от населението си с поне една доза.

САЩ

С над 25 милиона случая, Съединените щати имат 25% от всички съобщени случаи на COVID, въпреки че представляват само 4% от населението на света. Съединените щати са начело в света по среднодневен брой на съобщените нови смъртни случаи, като всеки ден се докладва по една на всеки пет смъртни случая. С малко по-малко от 425,00 смъртни случая, Съединените щати отчитат почти два пъти повече смъртни случаи от Бразилия, която бележи втората по големина смъртност в света.

Като най-засегнатият регион в света, Европа в момента отчита милион нови инфекции на всеки четири дни, от които почти 30 милиона от началото на пандемията. Великобритания във вторник достигна 100 000 смъртни случая.

Източноевропейският регион, включително страни като Русия, Полша и Украйна, допринася за близо 10% от всички глобални случаи на COVID-19.

Въпреки ранното осигуряване на договори за доставки на ваксини, много европейски страни са изправени пред забавяне на доставките както от Pfizer Inc, така и от AstraZeneca Plc.

Азия и Африка

В Индия, страната с втория най-голям брой случаи, инфекциите намаляват, като средно всеки ден се отчитат почти 13 700 нови инфекции – около 15% от пика на пандемията в страната. Премиерът Нарендра Моди заяви в петък, че Индия е напълно зависима от доставките на ваксини срещу коронавирус, тъй като втората по население държава в света е имунизирала над 1 милион души в рамките на една седмица от началото на кампанията си по масова ваксинация.

Китай, която наскоро отбеляза първата годишнина от първото блокиране поради коронавируса в света в централния град Ухан, е изправена пред най-лошата си вълна от местни случаи от март миналата година.

Докато по-богатите нации се надпреварват с масови кампании за ваксинация, Африка все още се опитва да си осигури доставки, тъй като се бори със загрижеността относно по-инфекциозните варианти на вируса, идентифицирани за първи път в Южна Африка и Великобритания. Според данните на Ройтерс африканските държави са регистрирали близо 3,5 милиона случая, от които над 85 000 смъртни. Южноафриканският вариант, известен още като 501Y.V2, е с 50% по-заразен и е открит в поне 20 страни.

Президентът на САЩ Джо Байдън ще наложи забрана за влизане в страната на граждани извън САЩ, които наскоро са били в Южна Африка от събота в опит да ограничат разпространението на новия щам на COVID-19.

Австралия и Нова Зеландия са се справили по-добре от повечето други развити икономики по време на пандемията чрез бързо затваряне на граници, блокировки, строга хотелска карантина за пътници и широко тестване и социално дистанциране. На пресконференция в неделя австралийският касиер Джош Фрейденберг заяви:

“Имаме вирус под контрол тук, в Австралия, но искаме да вкараме и ваксината.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments