Общо потвърдените случаи на коронавирус са надхвърлили 50 милиона след рекорден брой регистрирани нови случаи в няколко държави, съобщава “BBC”. Над 1,25 милиона души сега са починали след заразяване с вируса, според данни на университета „Джонс Хопкинс“. Смята се обаче, че цифрите са по-високи, но е налице недостатъчно тестване в много страни. Втората вълна на вируса представлява една четвърт от всички случаи, предаде “Ройтерс”.
Европа с повече от 12,5 милиона случая, от които 305 700 смъртни, отново е гореща точка, след като е първият епицентър на пандемията по-рано тази година. В САЩ малко под 10 милиона са положителни. Три дни подред страната надблюдава повече от 125 000 случая дневно.
Щатите Северна и Южна Дакота имат най-висок процент на смъртност на глава от населението. Новоизбраният президент на САЩ Джо Байдън обеща много по-агресивен подход към пандемията, след като Тръмп многократно омаловажава нейната гравитация и се противопоставя на мерките за обществено здраве, включително носенето на маски и социалното дистанциране.
От своя страна Байдън се зарече да посочи група от водещи учени на работната си група за борба с коронавируса още в понеделник, иска повече тестове и планира да призове всеки американец да носи маска, когато е около хора извън собственото си домакинство.
Вероятно той ще поеме отговорността, когато пандемията е в своя пик в страната, казва бившият комисар на САЩ по храните и лекарствата д-р Скот Готлиб. Той заяви пред американски медии, че процентът на новите инфекции вероятно ще започне да намалява до края на януари и “единственият въпрос ще бъде колко хора са умрели по време на това и колко хора са били заразени”.
В Европа Франция в неделя регистрира 38 619 нови случая – много по-малко от рекордното увеличение от 86 852 случая в събота. Министерството на здравеопазването обаче заяви, че има проблеми със събирането на данни и в понеделник ще има корекция.
Франция също регистрира 271 смъртни случая, което общо доведе до 40 439 коронавирусни инфекции там. Страната е малко повече от седмица във втора блокировка с цел ограничаване на разпространението на вируса.
Съгласно ограниченията за заключване, които се очаква да бъдат в сила до 1 декември, хората могат да напускат домовете си, за да отидат на работа, само ако нямат възможността да работят от вкъщи, да купуват основни стоки, да търсят медицинска помощ или да спортуват по един час на ден.
Във Великобритания – където е регистриран най-голям брой смъртни случаи в Европа – има 20 572 нови случая, от които нови 156 с фатален изход, което прави общо 49 044 смъртни случая. Последните данни на Службата за национална статистика на Обединеното кралство обаче сочат, че нарастването на инфекциите може да се стабилизира в Обединеното кралство, като темпът на нарастване е по-бавен от последните седмици.
Индия и Бразилия също са силно засегнати.
На други места:
- Португалия ще въведе комендантски час в по-голямата част от страната от понеделник
- Швейцария разполага 200 военни от резерва, които са преминали четиримесечно обучение в нейните болници, за да помогнат с нарастващия брой приеми
- Алжир разшири вече действащия вечерен час в 20 от 48-те региона на страната до още девет области. Здравето на алжирския президент Абделмаджид Тебуну “непрекъснато се подобрява”, сочат известия от президентството. 74-годишният, запален пушач, се подлага на лечение в Германия от края на миналия месец
- В Япония гимнастички от четири държави се състезаваха в Токио в събитие, разглеждано като пробно за отложената Олимпиада в Токио за следващата година. Състезателите се тестваха ежедневно за вирус и носеха маски, когато излизаха на арената, докато зрителите измерваха температурите си и бяха пръскани с дезинфектант при влизане