През 2024 година светът преживя една от най-драматичните си климатични години досега. Екстремните метеорологични явления, засилени от глобалното затопляне, обхванаха всички континенти и засегнаха милиони хора. Рекордно високите температури и засилената активност на циклони, горещи вълни и наводнения подчертаха опасностите от промените в климата.
2024 година се нарежда като най-горещата в историята. Рекордни температури на сушата и в океаните засилиха горещите вълни по света. Саудитска Арабия стана свидетел на температури от 51.8°C по време на хаджа, което доведе до смъртта на над 1300 души.
Европа не остана пощадена. В Гърция температури над 40°C през юни затвориха Акропола и доведоха до началото на най-горещото лято на континента. Подобни екстремни условия се наблюдаваха и в Пакистан, където температурите надвишиха 50°C, принуждавайки милиони деца да останат вкъщи.
По-топлите океани доведоха до повишено изпарение и натрупване на влага в атмосферата. Това предизвика интензивни дъждове и наводнения в различни части на света.
Обединените арабски емирства бяха залети от дъждове, равняващи се на двегодишни количества за един ден, а Кения преживя едни от най-тежките си наводнения в историята. Западна Африка също страдаше от опустошителни наводнения, засегнали милиони хора.
Топлите океани засилиха тропическите циклони, правейки ги по-мощни и разрушителни. През 2024 година Съединените щати и Карибският басейн бяха ударени от големи урагани като Милтън и Берил. Филипините преживяха шест тежки бури само през ноември, които нанесоха значителни щети.
Изменението на климата доведе до продължителни суши в Северна Америка, Южна Америка и Африка. Това предизвика мащабни горски пожари, особено в западните щати на САЩ и Амазония. Южна Африка беше тежко засегната, с милиони хора, застрашени от глад.
Природните бедствия през 2024 година нанесоха огромни загуби – 310 милиарда долара в световен мащаб, според застрахователната група Swiss Re. Само в САЩ, 24 метеорологични бедствия надхвърлиха щети от един милиард долара.
В Бразилия сушите доведоха до загуби от 2.7 милиарда долара в селскостопанския сектор, докато производството на вино в световен мащаб достигна най-ниското си ниво от 1961 година.
2024 година беше ясно доказателство за влиянието на глобалното затопляне върху планетата. Екстремните метеорологични условия поставиха милиони хора в риск и подчертаха необходимостта от спешни мерки за справяне с климатичните промени. Устойчиви политики и действия са от ключово значение за смекчаване на последствията от затоплянето и за защита на бъдещето на човечеството.
Как българите виждат 2024 г. – разделени между надежда и разочарование