Един от основните участници в историята, позната като “Осемте джуджета” – бизнесменът Явор Златанов, реши да застане пред камерата в интервю с Николай Стайков и Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд /АКФ/.
Липсващият глас от историята разказва за бруталните си сблъсъци със специализираното правосъдие в условия на тежко заболяване, довело до сериозна инвалидност. В интервюто от повече от час и половина той споделя в детайли за изнудването да прехвърли дяловете си в семейния бизнес на фирми на съпругата на бившия магистрат Петьо Петров, известен като „Петьо Еврото“, за цената, на която Специализираният съд “дарява” свободата от следствения арест и какво се е случило с неговите иззети лични активи (пари в брой и злато) за над 5 милиона лева.
Особено важен е разказът за това кой се разпорежда в Правителствена болница по време на извънредното положение през 2020 година (Явор Златанов е настанен в болница по спешност и там подписва документите за прехвърляне на дяловете си). Важно е и каква е ролята на адвокати, нотариуси и бившия главен прокурор Сотир Цацаров, които също се оказват намесени в цялата история.
През миналата година разследването на Антикорупционния фонд в четири части „Осемте джуджета“ (Първа част, Втора част, Трета част, Четвърта част;„Цялата история на „Осемте джуджета“ – всичко, което не можахме да разкажем във филмите“) разкри конкретни данни за това как в България се постига неправомерно влияние за уреждане на юридически конфликти и се правят опити за завземане на бизнес чрез участието на правоохранителните органи, както и как Специализираната прокуратура се разпорежда неправомерно с иззети ценности.
След публикуването на първа част през юли 2020 година Софийска градска прокуратура се самосезира и започна само предварителна проверка с цел събиране на достатъчно данни за образуване на същинско разследване, за което АКФ съдейства и предостави всички налични материали и документи.
До момента няма никакви данни за приключване на проверката въпреки изтеклите срокове, а един от замесените прокурори – Димитър Франтишек Петров, беше повишен чрез командироване във Върховна касационна прокуратура през март 2021.
Проверките на МВР досега не са установили и причините за постоянната охрана на ресторанта „Осемте джуджета“ на ул. „Шандор Петьофи“ (който сега е с друго име), където Петьо Петров „Еврото“ е провеждал срещите си, за поне две години преди затварянето му.
Историята на “Осемте джуджета” досега:
Групата дружества „Изамет“ – най-големият производител на асансьори в България със заводи в София и Дупница и годишен оборот от над 20 милиона лева, се ръководи съвместно от баща и син Златанови – Илия и Явор. След като между двамата възниква правен спор за активите на дружествата и управлението на бизнеса, Илия Златанов се обръща за съдействие за решаване на спора в своя полза към бившия шеф на Столичното следствие Петьо Петров, известен като „Петьо Еврото“.
Според твърденията на Златанов, на срещата в ресторант „Осемте джуджета“ адвокат Петров обещава да съдейства за бърза намеса на прокуратурата в негова полза. Скоро след това Явор Златанов е задържан по дело на Специализираната прокуратура като част от организирана престъпна група.
Можете да гледате „Явор Златанов, липсващият глас от „Осемте джуджета, част 1“, тук.
Очаквайте втората част на интервюто с Явор Златанов и съпругата му Емилия Златанова по-късно тази седмица.