„Нали Вие разпределяте баницата?! Разпределяте я точно, нали?! Да ни помогнете и да ядем заедно баницата!“
Точно една година измина, откакто протестиращата Сийка Николова отправи култовата реплика към Ахмед Доган, който разговаря с недоволните граждани пред сараите в парк „Росенец“.
Освен като символ на властта, баницата стана и нарицателно на задкулисното управление в страната. Множество въпроси са били и продължават да бъдат решавани „под масата“. Принципът на подобно разпределяне е базиран на липсата на законност и държавност – думи, които отсъстват от речника на управляващите в последните над 10 години.
12 месеца по-късно Сийка Николова продължава да настоява „да престане Доган да разделя баницата, защото тя трябва да се разделя от народа“. Николова пита къде е мястото на гражданите в парламента, водена от убеждението, че е нужно политиците да се допитват до тях за решенията, които взимат.
Протестиращата коментира пред Искра.бг:
„Аз имам една приказка, че швейцарците само до тоалетната не ходят с референдуми. Ами те за всяко нещо имат участие в политиката. Само тогава вече може да има ефект, надяваме се на това вече. Въпреки че в момента има застой, промяна започва да се усеща.“
От редакцията ни се свързахме и с най-емблематичните фигури от протестите пред „Росенец“, а именно Бисер Русимов, Константин Бачийски и Асен Бонджев. Тяхното участие бе знаково и макар да биват спъвани от най-различни страни, борбата им за справедливост продължава и до днес.
Бисер Русимов от „Организация за закрила на българските граждани“ /ОЗБГ/ не е особено уверен в промяната. От негова гледна точка справянето с беззаконието засега е главно тема за разговор, но не и обект на резултатно вземане на мерки.
Той каза пред медията ни:
„Промяна няма. Същият човек продължава да си разпределя същата баница. издигнаха се малко политически фойерверки във въздуха, но като цяло промяна аз лично все още не виждам. Силно се надявам да се случи в следващите месеци.“
Русимов сподели личното си разочарование от новия областен управител на Бургас. Причината – не са взимани никакви конкретни мерки, нищо не е направено по казуса с „Росенец“. Имало е обещания и заявки за работа, но такава на практика не е свършена.
От тогава до сега „по-скоро определени хора я ядат същата баница, а ние просто продължаваме да наблюдаваме отстрани и да действаме“, уверен е Бисер Русимов. Макар стъпките да са малки, „борбата продължава“.
„За тази една година се видя, че народът не иска да търпи това, което се е случвало до момента, народът иска промяна. Въпросът е промяната да не остане само подмяна“, категорично заяви общественикът Константин Бачийски. Попитан дали според него същите хора разпределят „баницата“, той уточни, че не може да коментира процесите, случващи се задкулисно, но:
„Личното ми усещане е, че част от нещата започнаха да се променят, но все още хората, които са дърпали конците в България, имат доста голямо влияние. Сега е ключов момент за страната, в който ще стане ясна посоката, в която ще тръгнем. Дали ще успеем да скъсаме връзката с онези кукловоди, които дърпат конците у нас, или всичко ще остане постарому и единствената разлика ще е смяната на куклите в политическата пиеса.“
„За мое голямо щастие, мисля, че гражданското общество постигна много сериозна победа и тя в момента има своето политическо изражение. Виждаме, че някои от въпросните партии на протеста почти събират мнозинство. Макар че има търкания, вярвам, че вървим в правилната посока“, коментира Асен Бонджев ситуацията у нас през последните месеци.
Той е обнадежден, че „ролята на ДПС ще се неглижира все повече и повече, така наречената „дълбока държава“ рано или късно ще бъде победена. Процесите са започнали, необратими са, но със сигурност трябва да се въоръжим с търпение, тъй като ще отнемат много време, в най-добрия случай говорим за 5 години“.
По думи на Бонджев без протестите вероятно Борисов „щеше да управлява още 1-2 мандата“, а сега вече парчета от „баницата“ ще успеят да стигнат и до гражданите.
Общественикът даде пример с държавния бюджет, от който „след като се затегна кранчето от „Автомагистрали“ средства ще има и за пенсионерите, и за други текущи и належащи разходи. Нещо, което при предишното управление, бе смятано за невъзможно, „тъй като тези пари бяха предназначени за нечии шкафчета и джобове“.
Той определя като „оздравителни“ раздорите през изминалите седмици, „защото в момента се вижда, че не може един човек или двама-трима души да диктуват дневния ред. Трябва да има плурализъм, трябва да има взаимен контрол, така че аз наистина съм оптимист за случващото се в България. Най-хубавото е, че оттук нататък шанс ще бъде даван на млади, способни и образовани хора, личности със способности, експерти, родолюбци, визионери, а не на партийни креатури и любимци“.
На протеста във въпросния ден участва и Даниела Божинова, общински съветник в Бургас от ПП „Зелените“. В разговор с Искра.бг тя си припомни реплика на Ахмед Доган, който показвайки се пред гражданите, заяви, че няма какво да направи във връзка с исканията им, тъй като от години не е в политиката.
В това се корени проблемният елемент в нашата страна, твърди Божинова, „че българската политика се дирижира от задкулисието“, тоест от хора, които не са на официални постове в управлението.
„Не може някой да определя порциите“, абсолютно безкомпромисна е Даниела Божинова, която окачествява себе си като „един от най-големите привърженици на прякото участие и прякото вземане на решения“.