Година след като хиляди недоволни граждани, подкрепящи бившия президент Тръмп, прегазиха полицаите в Капитолия на САЩ и раниха тежко десетки други, силите на реда, призвани да защитават главния символ на американската демокрация, претърпяха някои важни промени.
Полицейските началници, които бяха начело на полицията в района на Капитолия на 6 януари, бяха отстранени от длъжност след критики за допуснати пропуски в разузнаването и други сериозни грешки, които направиха законодателната власт уязвима за опустошителната атака. Наред с това, в по-широк план, агенцията, която преди не беше толкова популярна извън Вашингтон, сега е обект на повишен интерес, което пък от своя страна доведе до увеличение на финансирането с около 15%, както и до по-голямо признаване на нейната роля като част от системите, защитаващи региона.
В условията на дълбоко политическо разделение в страната и безпрецедентен брой заплахи срещу управляващите все още има опасения относно готовността на полицията на Капитолия да предотврати ново нападение от такъв мащаб. Според експерти обаче шокът от бурните протести вече е предизвикал наложителни промени, включително по-добра комуникация между полицията на Капитолия, други правоприлагащи органи и обществеността. Като временно публично лице на службата, тогавашният изпълняващ длъжността началник на полицията Йогананда Питман призна пред Конгреса през февруари, че многобройни грешки са позволили на бунтовниците да щурмуват сградата. Тя обаче оспори твърдението, че правоприлагащите органи не са взели заплахата насериозно, като подчерта, че няколко дни преди бунта полицията, отговаряща за района на Капитолия, е разпространила вътрешен документ, в който се предупреждава, че екстремистите се готвят за насилствени прояви.
По онова време полицейското управление е събрало множество разузнавателни документи, според които тълпата може да се превърне в яростен насилник и дори да се насочи към Конгреса. В документите на разузнаването, получени от новинарската агенция „The Associated Press“, се посочва още, че по груби изчисления тълпите наброяват десетки хиляди души и е силно вероятно те да включват членове на екстремистки групи като „Proud Boys“.
Надзорът над полицията на Капитолия се осъществява от Съвета на полицията на Капитолия, в който влизат главните сержанти на Камарата на представителите и на Сената, както и архитектът на Капитолия, който контролира сградата. През юли беше избран Дж. Томас Манджър като нов началник на местните сили на реда, който е бивш началник на полицейските управления в окръг Феърфакс, Вирджиния, и окръг Монтгомъри, Мериленд. Манджър се фокусира върху извършването на значителни промени в агенцията, която се състои от 1800 полицаи и близо 400 цивилни служители. Той разпореди да бъде поръчано ново оборудване за служителите на първа линия и за служителите, назначени в звеното за борба с гражданските безредици, като същевременно разшири обученията, проведени съвместно с Националната гвардия и други агенции. Началникът също така настоя за по-силна партньорска подкрепа и по-достъпни услуги в областта на психичното здраве за персонала на полицията.
През последната година полицията на Капитолия съобщи, че е подобрила и начина, по който разследващите събират, анализират и разпространяват разузнавателна информация, както и че е назначила специално обучен човек, който се занимава с планирането на големи събития, като фокусът е насочен главно към разузнаването и координацията. Освен това агенцията е започнала да провежда сесии за планиране и учения преди мащабни събития, инструктирайки лично служителите в системата. Въпреки това много служители в отдела продължават да критикуват собствените си началници, като твърдят, че те не са успели да разпознаят заплахата преди щурма, извършен миналата година, както и че не са направили достатъчно, за да увеличат броя на персонала. По техни думи тогава служителите на реда са били оборудвани с екипировка за протест, която обаче не е била достатъчно надеждна за по-ожесточени безредици.
Макар че местните сили на реда вече имат нов началник и значителни промени в работния процес и цялостната си структура, все още остават въпроси за това дали понастоящем Капитолия е адекватно защитена. Предвид факта, че миналата година мнозина бяха силно изненадани от нападението, което се случи през януари, някои експерти вече бяха предупредили разузнавателната общност да се отнася сериозно към планираните митинги на организации, подкрепящи Тръмп.
Сенатор Марк Уорнър, който е начело на разузнавателната комисия на Сената, твърди, че се е обаждал на ФБР дни преди атаката и е бил уверен, че служителите са достатъчно подготвени. Той споделя още, че само малка част от препоръките, които е направил тогава, насочени към допълнително подсигуряване и обезопасяване на сградата на Капитолия, са били приети. Според Уорнър след щурма са били установени сериозни системни проблеми. В отговор на това полицията твърди, че се е съсредоточила върху изпълнението на препоръките, които биха могли да помогнат за предотвратяването на друго подобно нападение, и разполага с подробни планове за изпълнение на десетките препоръки на сенатора. Все пак, най-неотложният проблем, с който се сблъскват силите за сигурност, несъмнено е недостигът на персонал. Манджър планира да наеме около 400 нови полицейски служители, а настоящите служители в системата планират да привлекат около 280 нови колеги тази година.
„Полицията на Капитолия на САЩ е по-силна, отколкото беше преди 6 януари миналата година. Невероятно се гордеем с работата, която нашите отдадени служители свършиха през тази трудна година.“, гласи изявление на агенцията.