Година след смъртоносния циклон, Мозамбик се приготвя да се бори с вируса

0
223
Мозамбик
Снимка: Pixabay

Година, след като най-разрушителният циклон в южното полукълбо погуби стотици души, пристанищният град Бейра се възстановява, но над милион жители от региона се нуждаят от хранителни помощи, пише „APNews“.

“Преди година голяма част от Бейра бе наводнена от циклона Идай. Сгради бяха срутени, а хиляди домове унищожени или отнесени от придошлите води”, припомня Даниел Тиме от UNICEF, който бе в южноафриканския град по време на бедственото положение. “Хората отчаяно търсиха изчезнали членове на семействата си и бяха отчаяни за храна и подслон.”

Завръщайки се в Бейра, Тиме е изумен от невероятния прогрес на града. Гражданите на четвъртият по големина град на Мозамбик са ремонтали домовете си, а пътищата са възстановени. Сезонните дъждове се завърнаха, но отводните канали са разчистени, а центърът на града е оживен.

“Пристанището на Бейра отново заработи, а пазарите са оживени,” коментира Тиме в телефонно интервю. “Има вдъхновяващ дух на устойчивост в града, въпреки че изключително сериозни проблеми все още са на лице.”

В Мозамбик се регистрират изключително високи нива на бедност и глад, като страната е сред най-бедните в световен мащаб.

“В покрайнините на града има широкоразпространен недостиг на храна. Отчитаме изключително високи нива на остра недохраненост, особеност сред децата”, коментира Тиме.

Ниско разположеният Мозамбик с 30 милионната си популация и огромна граница с Индийския океан, е особено уязвим на климатични бедствия, добави още той.

“Страната е свидетел на все по-екстремни метеорологични събития като двата големи циклони, които удариха централната и южни части на Мозамбик. Същевременно, южната част на страната е измъчвана от суша”, коментира Тиме. „Циклонът Кенет се развихри едва шест седмици след връхлитането на Идай, като хвана неподготвена северната част на страната, която рядко е свидетел на циклони”, обясни Тиме.

Сега нова здравна заплаха се е надвесила над страната – новата пандемия с коронавируса. Засега в Мозамбик няма регистрирани случаи на COVID-19, но заразата се разпространява в Африка. Съседната ЮАР обяви национално бедствие в неделя, след като регистрира десетки потвърдени случаи.

Официалните власти в Мозамбик увеличават здравния контрол и работят за подобряването на болниците.

Нивата на недохранване правят гражданите на Мозамбик особено уязвими. Около 1,6 милиона души нямат достатъчно храна съгласно данни на UNICEF. Над 3000 деца под петгодишна възраст в Бейра и околния регион са диагностицирани с животозастрашаващо остро недохранване, информира Тиме.

Екстремните метеорологични бедствия са оставили хиляди семейства от Мозамбик, Зимбабве и Малави без подслон, сочат данни на хуманитарната асоциация Amnesty International. Тя призова международната общност и правителството на Мозамбик “да пристъпят към преустройство… което в действителност да защити човешките права.”

“Година, след като циклона удари Бейра, градът в действителност бива преустроен, но с мъчителни темпове, като инициативата е основно на гражданите, които поставят тенекиени покриви на домовете и се опитват да засядат нова реколта”, коментира Дебора Ниген от Световната Хранителна Програма. Проливните дъждове от тази година драстично са намали реколтата и хората отчаяно се нуждаят от хранителни помощи, коментира тя.

Мозамбик регистрира едни от най-високите нива на хронична недохраненост в световен мащаб, като засяга 43% от децата под петгодшина възраст по данни на Световната Хранителна Програма.

“Мозамбик е от страните, които най-тежко са засегнати от климатичните промени”, коментира Ниген. “Заради географското й положение, страна изначално е един от най-бедните региони в Африка и сме свидетели, че климатичните промени се отразяват особено тежко върху бедните общности, което се очаква да продължи и за в бъдеще”.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments