Година след Ухан: Китай заключва друг град с 11 милиона души заради COVID-19

0
128
Китай
Снимка: Pixabay

Китай е заключил град с 11 милиона души население в северната си провинция Хубей, в опит да овладее най-тежката коронавирусна инфекция в страната от месеци, пише “CNN”. Жителите на Шъдзяджуан, провинциална столица в близост до Пекин, имат забрана да напускат града, наред с това, че основните магистрали са били блокирани, железопътните и автогарите – затворени, а полетите отменени.

Заключването идва, след като в сряда бяха открити общо 117 инфекции с COVID-19 – включително 67 безсимптомни случая. В национален мащаб Китай отчете 123 местни инфекции за сряда, най-високата статистика от края на октомври.

В четвъртък Шъдзяджуан е установил още 66 положителни случая, според здравната комисия на провинция Хубей. От 2 януари в Хубей са регистрирани общо 304 положителни случая – повечето от които са били в Шъдзяджуан, показват официални данни. Градът се намира само на 289,6 километра югозападно от Пекин – на около три часа път с кола или час на високоскоростната железопътна линия.

На пресконференция общинските власти обявиха забрана за изходящи пътувания за всички жители и превозни средства от Шицзячжуан, с изключение на извънредни ситуации. В рамките на града събирането е забранено, всички училищни занятия са преустановени, а жилищните общности и селата също са затворени.

Ограниченията са едни от най-строгите, наложени в Китай, тъй като страната до голяма степен задържа разпространението на коронавируса през март. Те напомнят на драконовското заключване по време на първоначалното огнище в централния град Ухан, където коронавирусът е открит за първи път през декември 2019 г.

Избухването в Шъдзяджуан идва само седмици преди лунната новогодишна ваканция, най-важният годишен фестивал в Китай, при който обикновено милиони хора пътуват до дома си, за да се съберат със семейството си.

Миналата година китайското правителство затвори Ухан два дни преди Китайската Нова година, но милиони хора вече бяха напуснали града, като потенциално носеха вируса със себе си в родните си градове в цялата страна. Тази година, страхувайки се, че лунните новогодишни пътувания могат отново да ускорят разпространението на вируса, нарастващ брой местни правителства препоръчват на жителите да не пътуват до домовете си за празника, като държавните служители и на тези в държавните компании е наредено да останат, освен ако не им е издадено специално одобрение за пътуване.

Строги мерки

В Шъдзяджуан властите декларираха миналата седмица, че градът влиза във „военен режим“ за борба с разпространението на вируса. Скоро за всичките му 11 милиона жители беше пуснато тестово устройство за коронавирус в целия град. Повече от 3000 здравни работници са разположени от други части на провинцията, за да проведат масовото тестване. Към обяд в четвъртък са събрани повече от 6 милиона проби и са тествани над 2 милиона души, заяви заместник-кметът Мън Ксианханг на пресконференцията в четвъртък. Масовото тестване идентифицира 11 положителни резултата за коронавирус, според Мън.

В четвъртък вечерта два медицински екипа – всеки с около 100 членове – носещи тестови комплекти и друго оборудване, бяха изпратени от източните провинции Дзянсу и Джъдзян до Шъдзяджуан, за да подпомогнат усилията. В допълнение, болница в града е освободена и определена за лечение на пациенти с COVID-19, като още три болници са подготвени, уточни Мън.

Бързи и драстични мерки като масово тестване, обширно проследяване на контактите и строги блокировки определиха реакцията на Китай на спорадични локални огнища. Миналият октомври източното пристанищно градче Кингдао тества над 10 милиона души само за четири дни в рамките на дузина случаи, предадени на място. В края на октомври префектура Кашгар в далечния западен регион Синцзян пък проведе масови тестове за близо 5 милиона души и наложи мерки за блокиране, след като беше съобщено за един асимптоматичен случай на коронавирус.

Потенциална слаба връзка

Този път обаче някои експерти в областта на общественото здравеопазване в Китай заявиха, че появата на вируса в Шъдзяджуан е била открита твърде късно, а селските райони са слабо звено в превенцията и контрола на епидемиите. Фън Зиджиан, заместник-директор на Китайския център за контрол и превенция на заболяванията, каза пред държавната телевизия CCTV, че нарастващият брой на случаите предполага, че вирусът се е разпространявал тихо от известно време. Първият потвърден случай е открит на 2 януари – 61-годишна жена от село в покрайнините на Шъдзяджуан. През следващите дни по-голямата част от новите случаи бяха открити в села в същия район.

Лу Хонджоу, съдиректор на Шанхайския клиничен център за обществено здраве в университета Фудан, каза пред държавната агенция Global Times, че огнището на Шъдзяджуан показва, че селата са уязвима връзка. Епидемиологичните изследвания, проведени от местните здравни власти в града, показват, че много пациенти с коронавирус, които са развили симптоми, първо са отишли ​​в местни клиники, които не са оборудвани да провеждат тестове за нуклеинова киселина или да им осигурят подходящо лечение, според Global Times.

Докато вирусът се е разпространявал безшумно, селяните продължили да участват в събирания. Местните здравни власти са установили, че много инфекции са свързани с погребения, сватби и други социални събирания, се казва в доклада. Според държавния Health Times религиозните събирания може да се дължат и на разпространението на вируса. Местен служител от епицентъра на огнището на Шъдзяджуан сподели:

“Освен сватбени банкети, някои селяни провеждаха и религиозни дейности у дома си всяка сряда, петък и неделя или поне два пъти седмично, в които участваха десетки хора, главно възрастни.”

Тези религиозни домашни събирания често попадат в законна сива зона, отделно от официално санкционираните църковни събирания. През последните години китайските власти предприеха репресии срещу незаконните религиозни дейности, затваряйки видни подземни църкви и пастори.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments