Днес, на 15 август, православните и католическите християни отбелязват един от най-големите християнски празници – Успение на Пресвета Богородица, известен още като Голяма Богородица. Този ден е посветен на Божията майка и нейното преминаване от земния живот към вечното царство на своя син, Исус Христос.
Историческо и религиозно значение
Успение Богородично е празник, който припомня на вярващите за последните моменти от земния живот на Пресвета Богородица. Според Светото писание, тя напуска земния свят на 64-годишна възраст, след като три дни преди това Архангел Гавраил ѝ съобщава Божията воля. Последното ѝ желание е да види Светите апостоли заедно, което се изпълнява по чуден начин. След смъртта ѝ, тя е погребана в пещера край Гетсимания, но по-късно е възкресена и отнесена в небесната слава.
Църковни обичаи и традиции
В чест на Успение Богородично, в църквите се отслужва тържествена литургия, а вярващите участват в обреда „въздигане на хляба“, който е символ на духовното пречистване и покровителството на Света Богородица. В този ден се правят курбани за здраве и плодородие, както и родови срещи, където семействата се събират и празнуват заедно.
Народни традиции и празнични ястия
На Голяма Богородица се освещават обредни хлябове, които се раздават за здраве и за починалите близки. Традиционната трапеза включва прясна питка, пиле каша, варено жито, царевица, тиква, диня и грозде. Вярващите търсят благословията на Пресвета Богородица за помощ в житейските им проблеми и за закрила на техните семейства.
Именници и честване
На този ден празнуват всички, които носят имената Мария, Мара, Марияна, Мариана, Мариян и Мариан. Голяма Богородица е повод за радост и духовно обновление за всички, които се обръщат към Божията майка с молби и благодарности.
Ползи и рискове от консумацията на сода бикарбонат: Какво трябва да знаем?
[…] Голяма Богородица: Ден на вяра, традиции и благословия […]
[…] Голяма Богородица: Ден на вяра, традиции и благословия […]