Голяма болница в Алабама спира инвитрото, след съдийско решение, че замразените ембриони са деца

0
417
Бременна жена.
Бременна жена. Снимка: Пиксабей

Решението на Върховния съд на Алабама, че замразените ембриони се считат за деца и че човек може да бъде подведен под отговорност за случайното им унищожаване. Това откри нов фронт в битката за репродуктивната медицина в САЩ, пише „BBC“.

Най-голямата болница в южната част на американския щат спря услугите си за инвитро оплождане (IVF) след решението, тъй като се опасява, че може да бъде подложена на наказателно преследване.

Здравната система на Университета на Алабама в Бирмингам заяви, че ще продължи да извлича яйцеклетки от яйчниците на жените. Но заяви, че ще спре следващата стъпка в процеса на инвитро оплождане, при която яйцеклетките се оплождат със сперматозоиди, преди да бъдат имплантирани в матката.

„Тъжно ни е, че това ще се отрази на опитите на нашите пациенти да се сдобият с бебе чрез инвитро“, се казва в изявлението на водещия държавен доставчик на медицински услуги. Там се допълва:

„Но трябва да преценим възможността нашите пациенти и нашите лекари да бъдат подведени под наказателна отговорност или да им бъдат наложени наказателни обезщетения за това, че са следвали стандартите за грижи при лечение с инвитро.“

Медицински експерти и групи за защита на репродуктивните права предупредиха, че решението може да има отрицателни последици за лечението на безплодието в Алабама и извън нея. Консервативните групи приветстваха решението с аргумента, че дори най-малкият ембрион заслужава правна защита.

Защо се стигна до този съдебен процес и какво е решението на съда?

Делото е породено от иск за неправомерна смърт, заведен от три двойки, чиито ембриони са били загубени в клиника за оплождане през 2020 г. Пациент се е заблудил на мястото, където са се съхранявали ембрионите, боравил е с тях и случайно ги е изпуснал. В резултат на това ембрионите са били унищожени.

Двойките поискали да съдят Центъра за репродуктивна медицина и Асоциацията на мобилните болници по силата на щатския Закон за неправомерна смърт на малолетно лице. Този закон се отнася за ембриони, но не обхваща конкретно ембрионите, получени в резултат на инвитро оплождане. Съд от по-долна инстанция е постановил, че ембрионите не могат да бъдат квалифицирани като лице или дете и че искът за неправомерна смърт не може да бъде продължен. Но в решението си Върховният съд на Алабама застава на страната на двойките и постановява, че замразените ембриони се считат за „деца“. В решението се казва следното:

„Законът за неправомерна смърт се прилага за всички неродени деца, независимо от тяхното местонахождение.“

Съгласявайки се с мнението на мнозинството, върховният съдия Том Паркър пише:

„Още преди раждането всички човешки същества имат образа на Бога и техният живот не може да бъде унищожен, без да се заличи неговата слава.“

Какви са последиците за пациентите с безплодие в Алабама?

Решението не забранява или ограничава инвитро оплождането и всъщност двойките, които са завели делото, активно са търсили процедурата. Но решението може да доведе до объркване относно това дали някои аспекти на инвитро оплождането са законни съгласно законодателството на Алабама, казват експерти. Ако ембрионът се счита за човек, това може да повдигне въпроси за това как клиниките могат да го използват и съхраняват.

Ето какво каза в свое изявление за “BBC” Елизабет Смит, директор на щатската политика в Центъра за репродуктивни права:

„Не всички ембриони се използват и не могат да бъдат използвани. Приемането на законодателство, предоставящо юридическа правосубектност на ембрионите, може да има катастрофални последици за използването на инвитро – наука, на която много хора разчитат, за да създадат своите семейства.“

Неяснотата около закона може да обхване и самите пациенти, които могат да се притесняват дали процедурата ще остане достъпна или законна. А Медицинската асоциация на щата Алабама каза в изявление:

„Значението на това решение се отразява на всички жители на Алабама и вероятно ще доведе до по-малко бебета – деца, внуци, племенници и братовчеди – тъй като възможностите за репродуктивност стават ограничени за тези, които искат да имат семейство.“

Как това се отразява на дебата за абортите в САЩ?

Когато през 2022 г. Върховният съд на САЩ отмени правото на аборт в цялата страна, той отвори вратата за щатите да създават свои собствени закони по този въпрос. След това решение контролираните от демократите щати разшириха достъпа, докато контролираните от републиканците щати го ограничиха. В Алабама вече има пълна забрана на абортите, на всички етапи от бременността.

Белият дом нарече решението от Алабама „точно такъв хаос, какъвто очаквахме, когато Върховният съд отмени решението „Роу срещу Уейд“ и проправи пътя на политиците да диктуват някои от най-личните решения, които семействата могат да вземат“.

Противниците на абортите също следят отблизо това решение. Въпросът кога ембрионът или плодът се счита за личност от правна гледна точка е фактор в много щатски ограничения на абортите. Алиансът за защита на свободата, консервативна християнска правна група, определи решението в Алабама като „огромна победа за живота“. Говорителката Денис Бърк коментира пред медията:

„Независимо от обстоятелствата, всеки човешки живот е ценен от момента на зачеването. Благодарни сме, че Съдът правилно е установил, че законът на Алабама признава тази фундаментална истина.“

Други активисти срещу абортите заявиха, че инвитрото не е толкова ясен етичен проблем в техните очи, в сравнение с прекъсването на бременността.

Ерик Джонстън, адвокат, който е помогнал за изготвянето на конституционния текст на Алабама относно абортите през 2018 г., заяви пред “BBC”:

„Като цяло общността, подкрепяща живота, би казала, че оплодените яйцеклетки се нуждаят от защита.“

Но той призна, че има двойки с възгледи против абортите, които са използвали инвитро, за да имат деца, и каза, че никога не би ги осъдил. И добави:

„Това е дилема, а дилемата е нещо, за което нямаш задоволителен отговор.“

Какво може да се случи в други щати?

Щатите в САЩ често са склонни да възпроизвеждат законодателството си и САЩ са свидетели на този модел по отношение на абортите. Често щатите вземат пример един от друг за това какви закони или политики са преминали успешно през законодателните органи или са издържали на правни предизвикателства.

Въпреки че решението на съда в Алабама се прилага само в рамките на щата, експертите твърдят, че в други щати може да се появят законодателни опити или съдебни дела, насочени към утвърждаване на идеята, че замразените ембриони трябва да се считат за деца или хора. Те обаче заявиха, че е малко вероятно този конкретен случай да се окаже във Върховния съд на САЩ, както стана с въпроса за абортите, тъй като решението на Алабама е постановено от щатски съд и се отнася до тълкуване на щатски, а не на федерален закон.

По данни на Центъра за контрол на заболяванията през 2021 г. в САЩ са родени 97 128 бебета в резултат на инвитро процедури.

Как това решение може да повлияе на политиката на САЩ?

Правото на аборт е печеливш въпрос за демократите, откакто Върховният съд на САЩ отмени решението по делото „Роу срещу Уейд“, което гарантираше конституционното право на аборт до момента на жизнеспособност на плода, около 23-25 седмици.

След решението от Алабама кандидатите на Демократическата партия могат да се кандидатират с платформа за защита на достъпа до лечение на безплодието в САЩ.

Междувременно републиканските политици често са на страната на религиозните консерватори, които искат забрана или ограничаване на абортите в САЩ. Надеждата на републиканците за президентския пост Ники Хейли, единственият значим претендент, останал в надпреварата с Доналд Тръмп за партийната номинация, подкрепи решението на Върховния съд на Алабама в четвъртък. Тя подчерта:

„За мен ембрионите са бебета. Когато говорите за ембрион, вие говорите за това, че за мен това е живот и затова разбирам откъде идват, когато говорят за това.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments