Голямото Тъмно Петно – най-голямата мистерия в Слънчевата система

0
408
Нептун
Снимка: Pixabay

През 1989 година „Вояджър 2“ става първият и единствен космически апарат, преминал покрай най-отдалечената планета в Слънчевата система – Нептун. Апаратът откри шест нови луни, а освен това направи първите снимки на пръстените на планетата и регистрира свръх буря.

Тази буря остави учените безмълвни, тъй като тя представляваше антициклон със скорост от 2414 километра в час. Това е и най-силно регистрираната стихия в нашата система. Само за сравнение – ветровете около ръба на Голямото червено петно на Юпитер са със скорост едва 430 километра в час.

Бурята на Нептун стана популярна с наименованието Голямото Тъмно Петно. Пет години по-късно, телескопът „Хъбъл“ също бе насочен натам, за да разкрие загадките около бурята. Нея вече я нямаше. Заради това учените направиха предположение, че такива феномени се формират периодично и ще имат нова възможност да видят нещо подобно.

Такъв шанс се откри през 2016 година, пишат от „Vesti.bg“. Тогава в северното полукълбо на Нептун имаше почти същата буря. Кръстиха я Северното Голямо Тъмно Петно и можеше да се види в продължение на няколко години. „Хъбъл“ засне още един такъв феномен преди няколко месеца. Учените смятат, че тези тъмни петна изчезват при приближаване до екватора на планетата или заради други механизми, които са неизвестни към момента.

Другото, което е изненадващо, е температурата. Макар Нептун да е по-отадалечен от Слънцето, той е по-топъл от Уран. Все пак и двете планети са част от газовите гиганти и е много трудно да се изследват. Майкъл Уонг от университета в Бъркли споменава, че може да се измери само температура в най-външните слоеве.

Експертите коментират, че Нептун излъчва двойно повече топлина, отколкото получава от Слънцето, докато при Уран не е така. Те твърдят, че това е така най-вероятно заради гравитационното свиване. Уран се свива бавно, а материята, която попада навътре, променя енергията си от потенциална в топлинна, след което се освобождава към повърхността.

Другата вероятност е, че Уран е по-стара планета от Нептун. Ейми Саймън от НАСА съобщава, че по-старите планети са по-студени, а бързото отделяне на топлина зависи от вътрешната структура и състав, облачните слоеве и много други.

Учените са почти сигурни, че има пряка връзка между температурата на Нептун и яростните бури, които се образуват на него. Причината да не могат да я определят е, че 1 година там се равнява на 165 земни години и не са имали възможност да проследят смяната на сезоните с модерната технология.

Ако загадките на Нептун се развият може да получим отговори на доста въпроси за произхода и еволюирането на Слънчевата система. Тази задача изисква много търпение и доверие в бъдещите учени.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments