Google прави най-голямата си инвестиция в Австралия досега

0
27
Гугъл.
Гугъл. Снимка: Пиксабей

Google прави най-голямата си инвестиция в Австралия, след сблъсък с правителството, при което технологичният гигант заплаши да спре услугата си за търсене там по-рано тази година, предава „CNN“.

В понеделник главният изпълнителен директор на компанията Сундар Пичай обяви, че компанията ще отдели 1 милиард австралийски долара (около 736 милиона долара) в страната през следващите пет години.

Средствата ще отидат отчасти за стартирането на първия изследователски център на фирмата в Австралия, както и за подпомагане на развитието на националния сектор за изчисления в облак. Google (GOOGL) също така планира да си сътрудничи с австралийска правителствена агенция за научни изследвания, която ще включва проекти за чиста енергия и защита на Големия бариерен риф. Освен това фирмата ще си партнира с местен университет в областта на квантовите изчисления.

Компанията Google, която е в Австралия от две десетилетия и сега наема близо 2000 души на местно ниво, заяви, че се очаква новата инициатива да помогне за създаването на нови работни места и да стимулира иновациите.

Австралийският премиер Скот Морисън похвали този ход във вторник, като го нарече вот на доверие от 1 милиард долара в икономическата стратегия на Австралия. По-рано правителството на Морисън очерта планове да превърне Австралия във „върховна дигитална икономика до 2030 г.“, като работи за укрепване на способностите си в областта на изкуствения интелект, наред с други области.

Говорейки в офис на Google в Сидни във вторник, Морисън подчерта, че планът „не означава, че се опитваме да бъдем следващата Силиконова долина“. Но той подчерта, че програмата на компанията ще помогне за създаването на повече от 6000 работни места и ще добави около 6,7 милиарда австралийски долара (4,9 милиарда долара) стойност към икономиката. Морисън беше категоричен:

„Нашето предизвикателство, докато излизаме от тази пандемия в един много предизвикателен свят, е да осигурим икономическото възстановяване на Австралия. Това е предизвикателството, пред което сме изправени, докато преминаваме към 2022 г., а дигиталната стратегия на Австралия е централна за осигуряването на това възстановяване.

Обръщане на страницата

Залогът на Google за Австралия изглежда донякъде нулира сложните отношения, които имаше с потребителите и правителството на страната през последните месеци. В миналото компанията се е борила публично с регулаторите за законодателство, което изисква както Google, така и Facebook (FB) да плащат на издателите за новинарско съдържание.

В продължение на месеци Google яростно спореше срещу предложения закон. В един момент миналата година компанията дори използва началната си страница, за да предупреди австралийците, че предложеният закон ще навреди на способността им да търсят и ще доведе до „последствия“ за потребителите на YouTube. Тогавашните регулатори обвиниха компанията в разпространение на дезинформация. Напрежението достигна своя връх през януари, когато компанията заплаши да спре търсачката си в страната, ако законът се придвижи напред. С наближаването на гласуването на законопроекта обаче Google предприе различен подход. Фирмата се опита да изпревари законодателството, като обяви партньорства с някои от най-големите редакции в страната, включително News Corp (NWS) на Рупърт Мърдок и Seven West Media.

Междувременно прожекторите до голяма степен се насочиха към Facebook, който внезапно забрани новинарското съдържание в Австралия през февруари заради предложения закон. По-късно Facebook възстанови достъпа до тези страници, след като Австралия направи някои промени в кода.

Законът в крайна сметка беше приет през февруари, като стратегията на Google беше приветствана както от медийни организации, така и от политици.

Морисън се обърна към някои от минали проблеми на компанията във вторник, като каза, че „фактът, че Google реши да инвестира по начина, по който имат… запечатва нашето партньорство“. Той каза:

„Вече работихме заедно с технологичния сектор на толкова много фронтове и има още толкова много, върху които трябва да работим.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments