Alphabet Inc (GOOGL.O) Google заяви, че вече няма да предоставя данни в отговор на искания от хонконгските власти след влизането в сила на новия закон за национална сигурност, наложен от Китай, съобщава агенция “Ройтерс”. Американският технологичен гигант не предоставя никакви данни, тъй като новият закон влезе в сила през юни и няма да отговори пряко на подобни искания отсега нататък.
“Както винаги, властите извън САЩ могат да търсят данни, необходими за криминални разследвания чрез дипломатически процедури”, казва Google в изявление по имейл.
Компанията прегледа всички заявки за потребителски данни и отблъсна “прекалено широките”, за да защити поверителността на потребителите, добави той.
Вестник “Вашингтон Пост” съобщи по-рано в петък, че Google ще спре да отговаря директно на исканията за данни от хонконгските власти, като предполага, че сега компанията ще се отнася към Хонконг реципрочно, както към континенталния Китай при подобни сделки.
Законът за националната сигурност предизвика критики от администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп и допълнително повиши напрежението между САЩ и Китай след решението на Вашингтон да прекрати специалния статут на бившата британска колония съгласно американския закон.
Google уведомява полицията в Хонконг в четвъртък, че ще насочи служителите да упражняват всякакви искания за данни чрез Договор за взаимна правна помощ със САЩ, който включва маршрутизиране през американското правосъдно министерство, съобщава още “Вашингтон Пост”.
През юли Facebook Inc (FB.O), Google и Twitter Inc (TWTR.N) спряха обработването на правителствени заявки за потребителски данни в Хонконг. Техническите компании отдавна работят свободно във финансовия център Хонконг, където достъпът до интернет не е засегнат от защитната стена, наложена в континентален Китай, къде са блокирани Google, Twitter и Facebook.