Горещ дебат в Русе: Полезни или вредни са таблетите в детските градини?

0
45
Таблет
Дете с таблет. Снимка: Freepik.com

Полезни или вредни са таблетите за децата между 3 и 6 години детските градини на Русе? По тази тема дебатираха над час и половина общинските съветници на днешната сесия на местния парламент в дунавския град.

Точката за осигуряване на електронни устройства в детските градини „Зора“, „Звездица“ и „Червената шапчица“ бе заложена като първа в Корекция на Бюджета на Община Русе за 2024 година. Голяма част от съветниците изразиха притеснение, че това може по-скоро да навреди на децата, които така или иначе страдат от дигитална зависимост в нашата епоха. 

От трибуната се изказа Милен Боев от ПП „Възраждане“, който напомни, че е психолог от 12 години, а през последните 7 се занимава с деца с проблеми. По думите му в момента проблемът с дигиталните устройства е много сериозен.

„Много от децата, които имат аутистични проблеми, са ги получили вследствие на тази електронна техника. Защото с извинение към някои родители, когато си вършат работата и ги оставят на таблети и телевизори, после се чудят защо това дете не говори“.

Той бе подкрепен и от Орлин Дяков, според когото децата на три години са твърде малки, за да бъдат въвеждани в тази дигитална среда, вместо да гледат книжки и да рисуват на хартия.

„Убеждавате ме, че трябва ли деца между 3 и 5 години трябва да започват да гледат в екран? Че ще му говори някакво устройство, а няма да им говори учителка. И че това е хубаво? Според мен не е хубаво. Целият си живот прекарваме пред екрани. Да започваме да ги възпитаваме на 3 години е абсолютно несериозно. В училище, да, има добри практики, но в детски градини съм против“. 

Д-р Росица Георгиева, която освен общински съветник е и директор на Регионалното управление на образованието в Русе, от своя страна даде пример с Финландия, която забранява използването на електронните учебници, тъй като проучванията са установили, че в тази възраст не е полезно за децата да гледат екранни устройства. Тя напомни, че все повече деца имат проблем с концентрацията и призова да им се спестят дисплеите поне в най-ранната възраст. 

Отговор на тези притеснения даде кметът Пенчо Милков, който напомни, че такива устройства има в други детски градини, като това е станало с разрешението на общинските съветници. По думите му Русе отдавна е поел този път на развитие, а директорите на детските градини имат желание да продължат по него. 

„Тези хора са експерти и имат свобода да определят учебния процес. Когато са ми поставили този въпрос за интерактивните дъски съм ги подкрепил, първо защото е част от започнал процес и второ, защото им вярвам. Вие сте право да кажете „не“ и този процес да спре“.

По думите му снабдяването с електронни устройства в детските градини е добър начин да се покаже на децата, че дигиталната среда не е само за игричките на телефона, тъй като учителят може да им предостави редица образователни възможности. 

Повече разяснение даде и зам.-кметът Енчо Енчев, който изрази, че е съгласен с повдигнатите въпроси от общинските съветници, но напомни, че в детските градини целият възпитателен процес се организира от професионалисти, а самите таблети са изградени специално за образователни нужди. 

От трибуната на Общински съвет-Русе се изказа и директорът на детска градина „Зора“ Ирина Пенчева. Тя пое ангажимент, че таблетите няма да бъдат използвани безразборно от учениците, а ще бъде търсен образователен резултат

„Ако ние придобием тези дълготрайни материални активи ще ги използваме балансирано в учебния процес, за обмен на добри педагогически практики в комуникацията с родителите. Технологичният процес е факт и ние няма как да вървим зад него“.

Точката все пак бе одобрена и от Бюджет 2024 ще бъдат отпуснати средства за закупуване на електронни устройства в трите детски градини. 

Сигнал от шофьори: Защо да слагаме катализатори, след като масово ги крадат?

 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments