Горещата вълна в САЩ продължава. Лас Вегас с рекорд от пет поредни дни над 46 градуса

0
113
Лас Вегас, табела
Лас Вегас. Снимка: Пиксабей

Жителите на Лас Вегас са свикнали да се отървават от горещините, но сега гледат към термометъра, тъй като в сряда пустинният град е на път да постави рекорд за най-много последователни дни с температура над 115 градуса по Фаренхайт /46,1 градуса по Целзий/ на фона на продължаващата гореща вълна, която ще продължи да изпепелява голяма част от САЩ и през уикенда, съобщава „Асошиейтед прес“.

Във вторник Лас Вегас отново се доближи до абсолютния температурен рекорд от 48,8 градуса по Целзий, достигнат в неделя, но се задоволи с нов дневен рекорд от 48,3 градуса, който счупи стария от 46,6 градуса, поставен за датата през 2021 г. Според синоптиците градът вероятно ще достигне рекорден пети пореден ден с температура над 115 градуса по Фаренхайт /46,1 по Целзий/ в сряда.

Дори по стандартите на пустинята, продължителното нагряване, което най-големият град в Невада преживява, е почти безпрецедентно. Ето какво споделя за феномена метеорологът Джон Адаир, ветеран от три десетилетия в офиса на Националната метеорологична служба в Южна Невада:

„Това е най-екстремната гореща вълна в историята на записванията в Лас Вегас от 1937 г. насам.“

Високата температура във вторник изравнява постижението от четири поредни дни с температура над 46,1 градуса, установено през юли 2005 г. Адеир заяви, че рекордът може да бъде удължен до петък.

Алис Собосан заяви, че този юли е бил най-горещият за 15-те години, откакто тя живее в Лас Вегас. Съветник в чартърно училище, което е в лятна ваканция, Собосан каза, че не излиза навън през деня, ако може да помогне, и чака до 21:00 ч. или по-късно, за да разходи кучетата си. Жената изтъква:

„Горещо е. Сякаш не можеш да живееш живота си.“

Освен всичко останало е опасно горещо, подчертават здравните служители.

„Дори хора на средна възраст, които на пръв поглед са здрави, могат да страдат от топлинно заболяване, когато е толкова горещо, че на тялото му е трудно да се охлади“, смята Алексис Бриньола, епидемиолог в здравния район на Южна Невада.

Изпепеляващата гореща вълна, обхванала голяма част от САЩ, доведе до рекордно високи дневни температури и в Орегон, където се предполага, че е причинила шест смъртни случая, съобщиха от щатската съдебна служба във вторник. Повече от 161 милиона души в САЩ бяха в състояние на топлинна тревога във вторник, особено в западните щати.

През уикенда десетки населени места на Запад достигнаха или счупиха предишни топлинни рекорди и се очаква да продължат да го правят през цялата седмица.

Горещините бяха обвинени за смъртта на мотоциклетист през уикенда в Националния парк „Долината на смъртта“. Във вторник в Долината на смъртта туристите се редяха на опашка за снимки пред гигантски термометър, който показваше 48,9 градуса по Целзий.

Саймън Пел и Лиза Грегъри от Лондон напуснаха климатизирания си фургон, за да изпитат среднощна жега, която би била немислима у дома. Пел казва:

„Нямам нужда от термометър, за да ми каже, че е горещо. Чуваш за това в разкази и документални филми за дивата природа. Но просто за себе си исках да изпитам какво ще е усещането. … Това е невероятно преживяване.“

Долината на смъртта се смята за една от най-екстремните среди в света. Най-високата температура, регистрирана някога официално на Земята, е 56,67 градуса по Целзий през юли 1913 г. в „Долината на смъртта“, въпреки че някои експерти оспорват това измерване и твърдят, че истинският рекорд е 54,4 градуса по Целзий, регистриран там през юли 2021 г.

Рекордно високи стойности за датата бяха достигнати във вторник и в някои части на Орегон и Вашингтон, като в Портланд температурата достигна 39,4 градуса по Целзий, а в Салем и Юджийн – 40,5 градуса по Целзий. Трицифрени температури бяха регистрирани и в щата Айдахо.

Финикс, където през първите осем дни на юли средната температура е била най-високата в историята на страната, като данните датират от 1885 г., във вторник изравни дневния рекорд от 46,6 градуса, поставен през 1958 г.

Максималната температура във вторник от 41,1 градуса по Целзий в Рино, Невада, счупи дневния рекорд от 40 С градуса, поставен за последно през 2017 г., и удължи до четири дни най-дългата серия от 40,5 градуса или повече. Преди тази седмица на височина 4500 фута (1372 метра) в града никога не е било толкова горещо за повече от два последователни дни в записите, датиращи от 1888 г.

Горещата вълна в САЩ дойде в момент, когато глобалната температура през юни беше рекордно висока за 13-и пореден месец и отбеляза 12-ия пореден месец, в който светът беше с 1,5 градуса по Целзий (2,7 градуса по Фаренхайт) по-топъл от прединдустриалния период, съобщи европейската климатична служба „Коперник“. По-голямата част от тази топлина, задържана от причинените от човека климатични промени, е от дългосрочното затопляне от парниковите газове, отделяни при изгарянето на въглища, нефт и природен газ, твърдят учените.

В Лас Вегас хотелите и казината охлаждат посетителите си с помощта на огромни климатици. Но за бездомните жители и други хора, които нямат достъп до безопасна среда, служителите са създали спешни центрове за охлаждане в обществени центрове в южната част на Невада. Миналата седмица пожарникарите в Хендерсън, Невада, станаха първите в региона, които разположиха това, което говорителят на града Мадлин Скайнс нарече „полярни капсули“, използвани за охлаждане на човек, проявяващ симптоми на топлинен удар или свързана с него спешна медицинска помощ. Скайнс заяви, че четири превозни средства, включително командирите на батальони в града с над 330 000 жители, разполагат с устройствата, които са подобни на устройствата, въведени за първи път в употреба преди месец във Финикс. Те могат да бъдат напълнени с вода и лед, за да се потопи медицински пациент в студена вода по пътя към болницата.

Екстремните горещини и дългогодишната суша в Запада също изсушиха растителността, която подхранва горските пожари.

Новият пожар в Орегон, наречен Larch Creek Fire, бързо се разрасна до повече от 5 квадратни мили (12 квадратни километра) във вторник вечерта, когато пламъците обхванаха пасища в окръг Уаско. Наредена е евакуация на отдалечени домове на около 15 мили (24 км) южно от Далес.

В Калифорния пожарникарите се бореха с най-малко 18 пожара във вторник, включително с пожар на площ от 42 квадратни мили (109 квадратни километра), който предизвика заповеди за евакуация на около 200 жилища в планините на окръг Санта Барбара. Езерният пожар е овладян само на 16 %, а синоптиците предупредиха за „нестабилна комбинация“ от висока температура, ниска влажност и северозападни ветрове, които ще се развият в края на деня.

На североизток от Лос Анджелис пожарът „Виста“ с площ 2 кв. мили (5 кв. км) прегриза дърветата в националната гора Сан Бернардино и изпрати огромен шлейф дим, който се виждаше в целия регион.

Националната метеорологична служба съобщи, че удължава предупрежденията за прекомерни горещини в по-голямата част от югозападната част на САЩ до събота сутринта.

„Все още не е свършило“, заявиха от службата в Рино.

Пожар бушува в община Брезово

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments