Защо горските пожари през лятото в България са толкова трудни за гасене?

През последните две седмици на много места в страната бушуват огнени стихии на огромни територии

4
1177
Горски пожар в България през лятото
Илюстративна снимка

Горските пожари са едно от най-сериозните природни бедствия, които засягат България през летния сезон. Те нанасят огромни щети на околната среда, икономиката и здравето на хората.

За съжаление през последните години през месеците юли и август новините, свързани с унищожени от пожари гори са ежедневие, а понякога борбата с огнените стихии продължава дни наред.

Защо пожарите са трудни за гасене?

  • Климатични условия

Лятото в България се характеризира с високи температури и ниска влажност на въздуха. Тези условия създават идеална среда за възникване и разпространение на горски пожари. Високите температури изсушават растителността, правейки я лесно запалима. Ниската влажност допълнително подпомага разпространението на огъня, като затруднява усилията за неговото овладяване. 

  • Вятър

Вятърът играе ключова роля при разпространението на горските пожари. Той може да разнесе пламъците на значителни разстояния и да причини бързото прехвърляне на огъня на голяма територия. Освен това, вятърът затруднява работата на пожарникарите, като променя посоката и интензивността на огъня. Пример за това е големият горски пожар в Рила през 2021 година, когато силни ветрове разнесоха огъня на няколко километра, създавайки нови и нови огнища.

  • Терен

Планинският терен в България допълнително усложнява усилията за гасене на горските пожари. Достъпът до някои райони е силно ограничен, което затруднява работата на пожарните екипи и техниката. В някои случаи, пожарникарите трябва да изминават дълги разстояния пеша, за да достигнат до огнищата, което забавя реакцията и увеличава риска от разрастване на пожара. Това налага в гасенето да се включат хеликоптери, които често се оказват недостатъчни в най-пиковите месеци на годината, когато на много места в страната бушуват много пожари едновременно.

  • Коронни пожари

Това са случаите, в които огънят се разпространява във високата част на дърветата.  Тези пожари са изключително опасни, тъй като могат да се разраснат много бързо и неконтролируемо, особено при наличие на силен вятър. Те унищожават горската растителност и са почти невъзможни за гасене от земята. Най-ефективният метод срещу тях е създаването на просеки (изчистени ивици без растителност) около огнището, за да предотвратят разпространението на огъня.

Каква роля играят климатичните промени?

  • Повишаване на температурите

Климатичните промени водят до повишаване на глобалните температури, което има директен ефект върху честотата и интензивността на горските пожари. В България летните температури нарастват, което увеличава риска от възникване на пожари. Горещите вълни стават все по-чести и продължителни, като допринасят за изсушаването на растителността и я правят по-лесно запалима. 

  • Намаляване на валежите

Климатичните промени също така водят до промени в моделите на валежите. В много региони на България наблюдаваме намаляване на летните валежи, което допълнително изсушава горите и увеличава риска от пожари. Сухите периоди стават по-продължителни, а в някои райони липсата на дъжд допринася за екстремни условия, благоприятстващи разпространението на огъня.

  • Интензивни бури и екстремни метеорологични явления

Климатичните промени също така водят до по-чести и интензивни бури. Мълниите, свързани с тези бури, могат да предизвикат пожари, особено в сухи и изсушени райони. В България сме свидетели на увеличен брой гръмотевични бури през летния сезон, които увеличават риска от горски пожари.

Как да предотвратим горските пожари?

  • Внимание при работа с огън

Едно от най-важните правила за предотвратяване на горските пожари е внимателното боравене с огън. Никога не оставяйте огъня без наблюдение и се уверете, че е напълно загасен преди да напуснете мястото. Използвайте само определените за това места за палене на огън и следвайте инструкциите за безопасност.  През летния сезон в България често се въвеждат забрани за палене на огън в горските райони. Следете за обявленията на местните власти и спазвайте въведените ограничения.

  • Не хвърляйте цигари и кибрит

Хвърлянето на незагасени цигари и кибритени клечки в природата е една от основните причини за възникване на горски пожари. Например, през 2022 година в района на Стара планина избухна голям пожар, причинен от незагасена цигара.

Винаги се уверявайте, че сте загасили напълно цигарата или кибрита преди да ги изхвърлите, и използвайте подходящи контейнери за отпадъци. Огън може да се възпламени и от изхвърлена стъклена бутилка, която играе ролята на лупа, фокусирайки слънчевата светлина върху сухата растителност и запалими материали.

  • Не навлизайте с автомобили в горските територии

Автомобилите, особено тези с вътрешно горене, имат горещи изпускателни системи. Когато автомобилът се паркира върху суха трева или други леснозапалими материали, топлината от изпускателната система може да доведе до възпламеняване.

Някои механични части на автомобила също така могат да предизвикат искри, особено ако автомобилът е в лошо състояние или преминава през груб терен. Тези искри могат лесно да запалят сухи треви, листа и храсти в природата.

Спешни мерки в Стара Загора заради пожар: Обявиха частично бедствено положение и готовност за евакуация

Абониране
Известие от
guest

4 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Павел
Павел
4 месеци по-рано

Човешката глупост е най-големият фактор! Част от тези пожари се палят и умишлено… До края на месеца всичко ще изгори 🙁

trackback

[…] Защо горските пожари през лятото в България са толкова… […]

trackback

[…] Защо горските пожари през лятото в България са толкова… […]

trackback

[…] Защо горските пожари през лятото в България са толкова… […]