Готови ли сте да дарите органите си след смъртта?

Ниска информираност, липса на доверие в лекарите и страх от грешна диагноза възпрепятстват развитието на донорството в България

0
24
Трансплантация
Трансплантация. Снимка: Военномедицинска академия

Населението в България продължава да проявява положително отношение към донорството, но същевременно остава слабо информирано по темата. Това сочат данните от национално представително изследване на агенция „Тренд“, проведено чрез интервюта с над 1000 пълнолетни граждани в периода 16–22 октомври 2024 година.

Повече от половината от анкетираните – 55%, заявяват, че биха дарили орган на роднина или близък при животоспасяваща необходимост. 62% от запитаните одобряват донорството на органи като цяло, но едва 40% са готови да дарят органите си след смъртта си. Въпреки това, темата остава табу в българските домакинства – 80% никога не са обсъждали въпроса със семейството си.

Изследването разкрива сериозен дефицит на знание и доверие. 33% от участниците са напълно незапознати с темата, а още 34% посочват, че „по-скоро не са запознати“. Само 5% твърдят, че са напълно информирани. Понятието „мозъчна смърт“ остава също неразбрано – само 7% знаят със сигурност какво представлява, а една трета не са запознати с факта, че това е необратимо състояние.

Основните причини за отказ от донорство след смъртта включват лични страхове, липса на доверие в лекарите и съмнения за злоупотреби. 38% се притесняват, че медиците може да не положат всички усилия да ги спасят, а 51% подозират възможна връзка с незаконни схеми. 68% от недоверяващите се на диагнозата „мозъчна смърт“ се страхуват от грешка.

Липсата на знание и диалог води и до затруднения в критични моменти. Близо половината от анкетираните /47%/ признават, че не биха могли да вземат решение за даряване на органи на свой близък. Основната причина – емоционална трудност /70%/.

Въпреки тревожните изводи, експертите в сферата на здравеопазването изразяват надежда за промяна. Според Йорданка Динева, директор на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“, доверието и информираността са ключови за напредъка на донорството. Здравното министерство и агенцията работят по националната програма „Да! За живот!“, а млади лекари ще бъдат изпращани за обучение в чужбина.

Заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков подчерта, че донорството и трансплантациите са истинско постижение на медицината и имат силата да спасяват животи. Според него, анализът на „Тренд“ ще помогне за изграждане на нови подходи за информиране на обществото.

Според специалисти като проф. Николай Габровски от „Пирогов“, напредъкът в тази сфера зависи от по-добра комуникация, прозрачност и ясно разбиране на процесите, свързани с донорството.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments