Градът-държава Сингапур е разтърсен от политически скандали

0
132
Сингапур - пейзаж.
Сингапур - пейзаж. Снимка: Пиксабей

Сингапур, известен със своята политическа стабилност, беше разтърсен от рядко срещани политически скандали, пише „BBC“. Миналата седмица висш министър беше арестуван в разследване за корупция, първият от четири десетилетия, замесен в подобно разследване. А в понеделник двама депутати – единият от които някога бе спряган за потенциален министър-председател – подадоха оставка, след като се разкри, че са били в извънбрачна връзка.

Това шокира жителите на града-държава, който се гордее с репутацията си на чисто управление и има най-високоплатените лидери в света. Анализатори са на мнение, че разгръщащите се скандали могат да намалят подкрепата за управляващата Партия на народното действие, която е на власт от 1959 г. и има голямо мнозинство в парламента. Те също така казват, че това поставя под съмнение кога премиерът Лий Сиен Лун може да предаде юздите на лидерството.

В понеделник председателят на парламента 54-годишният Тан Чуан-джин и колегата му депутат 47-годишната Ченг Ли Хуей подадоха оставки от партията и законодателния орган заради техните „неподходящи отношения“. Тан е женен, докато Ченг е необвързана.

Повече въпроси относно прозрачността възникнаха миналата седмица, когато сингапурската антикорупционна служба арестува министъра на транспорта С. Исваран и милиардера хотелиер Онг Бенг Сенг. Двамата мъже изиграха ключова роля в привличането на Гран При в Сингапур през 2008 г. Миналата сряда жителите на Сингапур бяха сюрпризирани с новината, че Исваран е бил помолен да напусне министерския си пост заради това, че срещу него тече разследване. Вицепремиерът Лорънс Уонг коментира пред местните медии, че разследването за корупция ще бъде „пълно, задълбочено и независимо“ и че нищо няма да бъде „заметено под килима“.

Властите обаче обявиха арестите едва три дни, след като те действително се състояха. И двамата не са обвинени и в момента са пуснати под гаранция.

Арестите бяха на фона на обвинения, че други двама висши министри са наели бунгала от колониалната епоха в квартал от висок клас на цени под пазарните. Въпреки че прегледът на присвояването освободи двамата мъже, К. Шанмугам и Вивиан Балакришнан, от неправомерни действия, въпросът предизвика разгорещен дебат относно неравенството в Сингапур и политическата отговорност.

Необичайната поредица от събития предизвика след себе си появата на неизбежни мемета.

„Сценаристите на този сезон на Сингапур наистина надминаха себе си“, написаха в понеделник създателите на страницата в Instagram yeolo.sg. Отделна публикация, включваща актриси от снимачната площадка на филма за Барби, тълпящи се около лаптоп, гласеше:

„Когато аз и момичетата внезапно се интересуваме от sg политика.“

Друг потребител на Instagram иронично сравни настоящата политическа ситуация с разливане на чай или споделяне на клюки. Но отвъд шегите се крият сериозни въпроси за бъдещето на Партията на народното действие и колко дълго политическата формация може да задържи доверието на сингапурците. Тя вече претърпя такива скандали в близкото минало – през последното десетилетие предишен парламентарен председател и хора от задната скамейка се оттеглиха заради извънбрачни връзки. Но съвсем скорошните скандали и разследването за корупция засили погледа на избирателите.

Партията на народното действие отдавна се гордее с това, че изисква високи морални стандарти от своите законодатели и способността си да поддържа вътрешните си редици в ред. Един от нейните основатели веднъж сравни присъединяването към Партията на народното действие с присъединяването към свещеничеството.

Тази седмица Лий защити начина, по който неговата партия се справи със скорошните скандали, като каза, че това демонстрира как трябва да функционира системата. Той обясни:

„Понякога нещата се натрупват, но ние се уверяваме, че ще ги оправим. А високите стандарти на приличие и лично поведение… са основните причини, поради които сингапурците вярват и уважават Партията на народното действие.“

Но други наблюдатели твърдят, че тези противоречия поставят под въпрос претенциите на Сингапур – и по-специално на Партията на народното действие – за изключително управление. Базираният в Сингапур политолог Иън Чонг изтъква:

„Мисля, че най-големите въпроси са свързани с ограниченията върху авторитета, надзора, прозрачността, безпристрастността на парламентарния процес, както и твърдението на Партията на народното действие, че това е достатъчна проверка на себе си.“

Той отбеляза, че Партията на народното действие е отхвърлил политическите практики, обичайни в други развити юрисдикции, като публично разкриване на доходи и активи от заемащи политически длъжности, висши държавни служители и членове на техните семейства.

„Няма стабилни механизми за подвеждане под отговорност на влиятелни хора“, добави Майкъл Бар, базиран в Австралия професор по международни отношения, който е написал няколко книги за политиката в Сингапур. Той потвърди:

„Просто трябва да им се доверите. Ето защо това е толкова опасен и нов набор от разработки за правителството. Те унищожават своите хранилища на обществено доверие.“

Сингапур е класирана като петата най-малко корумпирана страна в последния индекс за възприятие на корупцията на Transparency International. През годините правителството оправдава седемцифрените министерски заплати като начин за потискане на корупционната дейност. Но д-р Бар посочи:

„Без извънредни нива на обществено доверие, правителството трябва да разчита на едно от двете неща, за да спечели избори: или репресии и други мерки, които подкопават демокрацията, или високо ниво на легитимност, базирана на резултатите. Техният опит през последните години е такъв, че можем да забравим за легитимността на изпълнението.“

Последните събития също поставиха под въпрос кога Лий ще се оттегли. 71-годишният политик, който е премиер от 2004 г., често е говорил за желанието си да се пенсионира. Вече е определен и неговия наследник: Лорънс Уонг, който е и министър на финансите. В понеделник обаче Лий опроверга всички очаквания, като каза, че няма планове да свиква незабавни парламентарни избори. Следващите избори трябва да се проведат до ноември 2025 г.

„Фактът, че Уонг не е бил достатъчно активен и видим в справянето с неотдавнашните скандали, също повдига въпроси относно готовността на него и колегите му да поемат управлението на града-държава, отбелязва д-р Чонг.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments