Границата ЕС-Турция разкрива тежкия процес по транспортиране на животни

Границата на България с Турция, която е член на ЕС, е основен пункт за превозване на живи животни

0
27
Крави
Снимка: Pixabay

На 12 септември два камиона, превозващи 69 юници в напреднала бременност, са потеглили от ферма в германската провинция Бранденбург на път от над 2000 км към Турция, информира „Politico“. Нито кравите, нито неродените им телета обаче са успели да стигнат до местоназначението си. Заради бюрократична пречка на външната граница на ЕС животните са били задържани в продължение на месец в изключително нехуманни условия. Някои от тях са умрели, омазани в собствените си изпражнения, а останалите са били заклани след седмици агония.

Границата на България с Турция, която е член на ЕС, е основен пункт за превозване на живи животни, като от над десетилетие насам правозащитни организации сигнализират за повтарящи се случаи на небрежност и жестокост. Техните констатации разкриват недостатъци в остарелите норми, регулиращи транспорта на животни в рамките на ЕС, както и липса на надзор при пресичането на външната граница на блока.

Стотици хиляди крави се изнасят за Турция всяка година, като много от тях не биват регистрирани в базите данни на ЕС. Повече от половината от камионите чакат повече от шест часа на границата, като животните са обездвижени и често неспокойни заради дългото пътуване. В три от всеки 10 случая забавянето продължава повече от един ден. В случая с юниците от Бранденбург съдбата им е била предопределена от предстоящото избухване на заразна болест или от административни пропуски. Самите крави не са били заразени.

„Това се случва отново и отново на тази граница,“, твърди Ирис Баумгертнер, заместник-председател на Фондацията за защита на животните, като изтъква, че животните на практика буквално са „заклещени в ничия земя“.

След този инцидент Австрия призова за обсъждане на налагането на фактическа забрана за износ на живи животни от ЕС за Турция по време на среща на водещи ветеринарни лекари. Страната твърди, че подобни случаи доказват, че принципът на предпазливост в рамките на действащите правила на ЕС за транспорт често не се спазва.

С „вързани ръце

Докато трагедията, свързана с масовата смърт на животните, се е разгръщала, изпълнителните органи на ЕС и германските власти са поддържали връзка с турската страна, за да решат въпроса възможно най-бързо. Първоначално Германия е предложила кравите да бъдат заклани в ЕС, въпреки че тестовете им за болести са били отрицателни. Повторното въвеждане на животни в блока обаче не е позволено от съгласно неговите здравни разпоредби, дори в такива случаи.

В други случаи добитъкът може да бъде препродаден в други страни, например в Ирак или Ливан, но организациите за защита на животните се противопоставят твърдо на това, тъй като то би подложило животните, които вече са в отслабено състояние, на изпитанието на още едно пътуване на дълги разстояния. От всичко това става ясно, че единственият изход е те да бъдат заклани, но и това отнема време.

„Първоначално исканията на Германия за подкрепа от страна на турските власти в това отношение останаха без отговор. Едва след тежка битка беше възможно да се гарантира, че животните ще бъдат отведени в турска кланица,“, обясни говорителят на Германия.

Според Баумгертнер забавянето на решението е било свързано със спор между продавача и вносителя относно съдбата на живата пратка на стойност 170 000 евро. По принцип подобна ситуация е можело да бъде избегната съгласно новите правила, предложени от Европейската комисия (ЕК). Проектът предвижда по-строги изисквания за износ, включително сертифициращ орган, който да оценява условията в трети страни, както и регулаторният орган на приемащата страна да потвърждава, че всички документи са изрядни, преди да започне транспортирането. Освен това се цели да се сведат до минимум закъсненията, като се въведат бързи ленти и незабавна проверка на живи животни. Въпреки това през 2016 г. самата ЕК призна, че няма правни правомощия да налага стандарти на ЕС на Турция. Това е факт въпреки предишно решение на Съда на Европейския съюз, което постанови, че ЕС е задължен по силата на собствените си правила да гарантира спазването на стандартите за хуманно отношение към животните по целия път до крайната им дестинация.

БСП с призив за разследване на сигналите за изборни манипулации

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments